Toskánsky palác

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toskánsky palác

Toskánsky palác, niekedy i Thun-Hohenštejnský palác, je mohutná baroková stavba palácového typu na západnej strane Hradčanského námestia v mestskej časti Praha 1 na Hradčanoch. V súčasnosti túto budovu využíva Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Stavbu paláca začal gróf Thun-Hohenstein v roku 1690 na mieste niekoľkých menších obytných domov, ktoré patrili Lobkovicovcom.[1] Gróf Thun mal v úmysle vystavať tu svoje šľachtické reprezentačné sídlo v blízkosti Pražského hradu. Dokončenia stavby sa však už nedožil. V roku 1718 nedostavanú budovu od Thunov odkúpila Anna Mária Františka, vojvodkyňa toskánska, tá stavbu neskôr dokončila – odtiaľ potom pochádza meno tohto paláca.

Stavbu realizoval architekt G. A. Canevalli podľa projektu francúzskeho architekta Jeana Baptista Matheya. Objekt má štyri uzavreté krídla s obdĺžnikovým dvorom uprostred a dvomi fontánami v stavebných nikách. Bohaté priečelie paláca zdobia dva toskánske erby a ďalej sochárska výzdoba, ktorú tvorí alegória siedmich slobodných umení Jana Brokoffa.

V roku 1998 bola vykonaná celková rekonštrukcia budovy. Pre verejnosť sú príležitostne prístupné iba priestory na prízemí, kde sa občas konajú rôzne spoločenské akcie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Toskánský palác na českej Wikipédii.