Transkódovanie
Vzhľad
Pojem transkódovanie (tiež: transcoding) sa používa na označenie prevodu videodát z jedného formátu do druhého v jednom procese. Kódovaním sa tu rozumie úprava videodát, obyčajne komprimácia, pomocou krátkeho programu - kodeku.
Princíp
[upraviť | upraviť zdroj]Procesom transkódovania sa videozáznam rozdelí na obrazovú a zvukovú zložku tzv. stream (dátový tok), ktoré sa samostatne dekódujú z pôvodného formátu. Ďalej sa zložky zakódujú do nových formátov a následne spoja do výsledného videozáznamu.
Výhody transkódovania
[upraviť | upraviť zdroj]Oproti bežným postupom t. j.:
- načítanie pôvodných videodát > dekódovanie do štandardného formátu
- načítanie štandardného formátu > kódovanie do nového formátu
je transkódovanie jednoduchší proces, pri ktorom zvyčajne odpadá prevod do štandardu, čím sa značne urýchli čas prevodu.
Zariadenia na transkódovanie
[upraviť | upraviť zdroj]- Transkódovať videodáta je možné na špeciálnych jednoúčelových zariadeniach, ktoré sú optimalizované na výkon, ale sú pomerne drahé.
- V špecializovaných videoštúdiách sa používa na transkódovanie PC v spojitosti s programovým vybavením. Takéto riešenie je cenovo výhodnejšie, ale často na úkor dlhšieho prevodového času.
- Takým jednoduchým transkódovacím zariadením môže byť aj videokamera s možnosťou vstupu aj výstupu videodát. Kamkordéry zakúpené v EÚ je obyčajne potrebné pre transkódovanie odblokovať.