Trantor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Trantor, je fiktívne mesto - planéta, ktoré vo svojej sérii o Základni (Nadácii) vytvoril Isaac Asimov. Trantor je sídlom Galaktickej ríše, má rozlohu 200 miliónov km2 a v čase svojho rozkvetu ho obývalo viac ako 400 miliárd obyvateľov. Celý Trantor bol pokrytý kupolami s výnimkou Cisárského paláca. Väčšina obyvateľov sa venovala administratívnej práci spojenej s riadením ríše.

Planéta bola rozdelená na viacero sektorov, napr.:

  • Wye - sektor, ktorého vládcovia sa dlhodobo snažili uplatňovať svoje práva na cisársky trón, pričom svoj nárok podporovali svojim rodokmeňom siahajúcim k raným cisárom. V storočiach pred rozpadom Galaktickej ríše sektor patril k najsilnejším a najstabilnejším častiam Trantoru.
  • Dahl - najznámejšia a najnebezpečnejsia časť sektoru sa nazýva Billibotton.
  • Mykogen - jeho vodcovia mali titul Slnečný pán a legendárne boli jeho mikrofarmy, ktoré jedlom zásobovali cisársky palác.

Trantor bol závislý od dovozu jedla a ďalších životne dôležitých surovín z iných planét a táto jeho závislosť ho robila zraniteľným voči obliehaniu a dobytiu. Počas tzv. Veľkého rabovania zomrelo obrovské množstvo jeho obyvateľov. Za 50 rokov klesol ich počet na nie viac ako 100 miliónov. Obyvatelia strhli kovové kupole a takto uvolnené plochy začali využívať na poľnohospodárstvo. Cisár spolu so sprievodom ušiel na planétu Delicass, ktorá bola premenovaná na Neotrantor a stala sa sídlom poslednej dynastie Prvej ríše.