Tretia plavba Jamesa Cooka

From Wikipédia
Jump to navigation Jump to search
Plavby Jamesa Cooka: prvá – červená, druhá – zelená, tretia – modrá
Smrť kapitána Cooka na obraze Johna Webbera z roku 1784.

Tretia plavba Jamesa Cooka bola námorná prieskumná plavba pod velením kapitána Jamesa Cooka do Tichomoria, uskutočnená v rokoch 1776 – 1779.

Oficiálne uverejneným účelom plavby bol návrat Omaia, mladého domorodca, ktorého do Anglicka z Tahiti priviezol počas druhej plavby komandér Tobias Furneaux. Skutočným a tajným účelom výpravy však bolo objavenie Severozápadného prejazdu. Na výprave sa zúčastnili dve lode: HMS Resolution, delová šalupa, ktorej pri vyplávaní velil J. Cook, a HMS Discovery, ktorej velil Charles Clerke. Po zastávke na Tahiti zamierila výprava do severného Tichomoria. Tu J. Cook objavil súostrovie, ktoré pomenoval Sandwichove ostrovy (dnes Havajské ostrovy). Potom výprava doplávala k brehom Severnej Ameriky, kde Cook márne hľadal Severozápadný prejazd. Po ukončení hľadania prejazdu sa výprava vrátila na Havajské ostrovy, kde sa 14. februára 1779 v zátoke Kealakekua dostal James Cook do konfliktu s domorodcami a pri pokuse zajať ich náčelníka, bol v následnej šarvátke s nimi zabitý. Velenie výpravy po Cookovej smrti prevzal Charles Clerke, ale ten počas plavby na Kamčatku v auguste 1779 zomrel na tuberkulózu. Po Clerkovej smrti prevzal velenie výpravy John Gore a s ním sa výprava vrátila do Anglicka.

Literatúra[edit | edit source]

  • BEAGLEHOLE, John Cawte. The Life of Captain James Cook [online]. Stanford : Stanford University Press. ISBN 0-80472-009-6. (anglicky)
  • HOUGH, Richard. Captain James Cook: A Biography [online]. New York : W.W. Norton & Co.. ISBN 0-39303-680-4. (anglicky)
  • KITSON, Arthur. The Life of Captain James Cook [online]. Whitefish : Kessinger Publishing. ISBN 1-41916-947-5. (anglicky)
  • THOMAS, Nicholas. Cook : The Extraordinary Voyages of Captain James Cook [online]. New York : Walker & Company. ISBN 978-0-8027-1412-1. (anglicky)

Zdroj[edit | edit source]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Třetí plavba Jamese Cooka na českej Wikipédii.