Trilobite

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Trilobite je prvý sériovo vyrábaný robotický vysávač.

Výskum prebiehal 12 rokov. Vyrobila ho švédska spoločnosť Electrolux a celá jeho výroba sídli vo švédskom meste Västervik. Prvýkrát bol prototyp tohto prístroja predvádzaný v roku 1997 v televíznom programe BBC Svet zajtrajška.

Trilobite je autonómne zariadenie, schopné vysávať rôzne typy povrchov v celom byte. Svoje meno získal na základe vzdialenej podobnosti s rovnomenným živočíchom, ktorý žil na dne oceánov približne pred 250 miliónmi rokov. Podobný je aj jeho životný štýl – trilobit totiž „vysával“ dno oceánu a tak si zabezpečoval svoju obživu.

Strieborný Trilobite Version 2.0

Ovládanie je umožnené pomocou štyroch tlačidiel a LCD displeja. Prístroj má menu aj v slovenskom jazyku. Má niekoľko módov práce. Prvým je tzv. normálne vysávanie – vysávač najskôr zmapuje celú miestnosť, ktorú má povysávať, a potom už na základe výsledkov mapovania celú miestnosť povysáva. Druhým módom je tzv. rýchle vysávanie, keď vysávač mapuje miestnosť, ale počas mapovania súčasne aj vysáva. Po zmapovaní celej miestnosti je teda vlastne už aj povysávané. Tretí mód je tzv. lokálne vysávanie. Pri ňom sa vysávač pohybuje iba na určitej malej ploche (do jedného štvorcového metra). Tento mód je určený na lokálne čistenie, napríklad tam, kde sa používateľovi podarilo niečo rozsypať.

Celý prístroj sa len veľmi málo podobá na klasické vysávače. Bol navrhnutý na ocenenie ako dizajnový počin storočia. Má okrúhly tvar, pričom jeho priemer je 35 cm a výška 13 cm. Pohodlne sa vopchá tam, kde sa normálne vysáva len s ťažkosťami, napríklad pod posteľami, gaučom a pod. Jeho hmotnosť je 5 kg, takže ide skutočne o kompaktný prístroj. Čas vysávania si určuje sám, no používateľ môže vnútiť prístroju akýkoľvek čas podľa svojho želania. Na to, aby sa vedel vysávač orientovať v priestore a zmapovať miestnosť, potrebuje senzory. Tými sú ultrazvukové vysielače a prijímače, ktoré sú umiestnené po obvode prístroja. Vysielajú do okolia zvuk s frekvenciou až 60 000 Hz, ktorý ľudské ucho nepočuje. Podľa času, ktorý uplynie medzi vyslaním signálu a prijatím jeho odrazu, odhadujú vzdialenosti jednotlivých predmetov. Samozrejme, môže sa stať, že keď sa v zmapovanej miestnosti niečo pohne, napríklad ak sa v nej nachádza človek, môže sa dostať vysávaču do cesty. Aby nedošlo k zrážke, robot neustále mapuje svoje okolie a je schopný prekážky rozoznať a včas sa im vyhnúť. Keby naozaj došlo k zrážke, prístroj je koncipovaný tak, aby jeho kryt bol pružný a nepoškodil nábytok alebo neublížil človeku. Maximálna rýchlosť, ktorou sa pohybuje po miestnosti, je približne 40 cm za sekundu.

Aby sa nemohlo stať, že prístroj bude prechádzať z miestnosti do miestnosti alebo že spadne zo schodov, sú k nemu dodávané magnetické pásky, ktoré sa nenápadne nalepia pod koberec a takto vymedzia jeho pole pôsobnosti. Vysávač sa jednoducho na týchto páskach zastaví a ďalej nepôjde. Páska môže byť umiestnená až 15 mm pod povrchom. Simuluje pre robota stenu. Ak na ňu narazí, poznamená si, že na tomto mieste je stena, a nepokúša sa ísť ďalej.

Trilobite má vlastné akumulátory, ktoré mu zabezpečujú energiu počas práce, takže je to vlastne bezdrôtový prístroj. Táto koncepcia je nevyhnutná, inak by hrozilo, že sa prístroj zamotá. Nabíjačka robota má tvar písmena L a je umiestnená v miestnosti pri stene. Robot vie, kde sa nachádza, a keď sa potrebuje dobiť, nájde si ju. Na jedno nabitie dokáže vysávať jednu hodinu a potom má ešte toľko energie, aby 15 minút mohol hľadať nabíjaciu stanicu. Zhruba dve hodiny trvá, kým sa znova nabije. Dobíjacia stanica má rozmery 38 × 13 × 16 cm a hmotnosť 0,8 kg. Výkon je maximálne 60 W a prívodná šnúra je dlhá maximálne 180 cm. Keby vysávanie malo trvať dlhšie ako hodinu alebo by mu došla energia ešte počas vysávania, prístroj preruší svoju činnosť, pôjde sa nabiť a potom vysávanie dokončí. Možno ho nastaviť na vysávanie v rozmedzí 5 minút až jednej hodiny. Objem nádoby na prach je zhruba 1,2 litra. Jeho spotreba je 90 W a celková hlučnosť 75 dB.

Vysávač má aj bezpečnostné zábrany, ktoré zastavia vysávanie, keby sa pohyboval na vlhkom mieste alebo by sa zamotal do káblov.

Prístroj je v predaji od septembra 2002, a to aj na Slovensku. Je vhodný na používanie v domácnosti a dobre vykonáva svoju prácu. Poteší azda každého, pričom nie každý bude potešený jeho cenou, ktorá je zatiaľ pomerne vysoká, najmä v porovnaní s nasledujúcim modelom.