UNIX System III

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

UNIX System III (niekedy nazývaný System 3) bola prvá komerčná verzia operačného systému Unix. Bol vyrobený v Bellových laboratóriách v roku 1982 a vydaný pod hlavičkou spoločnosti AT&T. Približne od rovnakej doby sa o tento operačný systém začínajú zaujímať tiež ďalšie veľké spoločnosti, medzi ktoré patrí predovšetkým Sun Microsystems, Hewlett-Packard a IBM. Nechýba však ani Microsoft, ktorý v priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia o unixovom variante operačného systému úplne vážne uvažoval.

Licenčná politika AT&T zaznamenala tiež zmeny. Rozštiepením spoločnosti AT&T koncom 70. rokov už nebol v rozpore vývoj operačného systému s predchádzajúcim nariadením súdu. Predchodca Unix System III - verzia 7 (z roku 1978) obsahoval v licenčných pravidlách zákaz preskúmavania zdrojových kódov na účely výučby. Logicky to viedlo k tomu, že veľa univerzít zastavilo praktickú výučbu Unixu a zamerali sa iba na výučbu teórie.

Vzhľadom na to, že nové komerčné verzie už neobsahovali zdrojový kód, rozhodla sa napr. Univerzita Berkeley pokračovať v ďalšom vývoji („výskumu“) svojho BSD. Na začiatku 80. rokov teda vedľa seba existovali 2 vetvy Unixu, komerčné UNIX System III a následne UNIX System V a popri tom BSD vyvíjaná „výskumom“. Okrem toho tiež vznikali ďalšie formy Unixu, vydávané buď pod licenciou od AT&T, alebo vytvorené na základe BSD.

Nasledujúci vývoj Unixu zo strany AT&T už obsahoval iba komerčné verzie, najskôr UNIX System III, založený na verzii 7, a potom UNIX System V. System V obsahoval a zhrnul výsledky vývoja firiem a univerzít.

  • Verzia UNIX System III vzniká ako prvý Unix v komerčnom prevedení zrejme pod tlakom o rok skôr sformovanej záujmovej skupiny výrobcov a užívateľov Unixu. Bol tvorený zmesou rôznych AT&T Unix: PWB/UNIX 2.0, CB UNIX 3.0, UNIX/TS 3.0.1 a UNIX/32V. System III podporoval DEC PDP-11 a VAX počítače.
  • Systém bol pravdepodobne nazvaný SYSTEM III preto, že to bolo považované za spojené vydanie UNIX/TS 3.0.1 a CB UNIX 3, ktoré boli interne podporované Bellovými laboratóriami. V skutočnosti je v dokumentácii nazvaná UNIX Edition 3.0. V tej neboli Unixové verzie nazvané SYSTEM I alebo SYSTEM II. Nasledovať malo neoficiálne vydanie UNIX/TS 4.0 (ktoré sa malo označovať System IV), avšak System III potom nakoniec uspel ako System V, založený na Unix/TS 5.0.
  • Ďalšia skupina varianty System III zahŕňala HP-UX, IRIX, IS/3, PC-UX, SINIX, Venix a Xenix.

Varianty Systému III[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Organizácia
HP-UX Hewlett-Packard
IRIX Silicon Graphics, Inc.
VENIX VenturCom
Xenix SCO
SINIX Siemens Nixdorf

O rok neskôr AT&T ohlasuje Unix System V.1 a v roku 1984 uvádza na trh Unix System V.2. Tým končí vcelku krátky život UNIX System III, ktorý však bol postupom času rozšírený o veľa nových vlastností a vydaný pod názvom UNIX System V (používa sa dodnes).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Norton, Peter; Hahn, Harley. Průvodce Unixem od Petera Nortona. 1. vyd. Brno: Unis, 1993;
  • Nešvera, Šimon, Richta, Karel a Zemánek, Petr. Úvod do operačního systému UNIX: Určeno pro stud. všech fakult ČVUT. 1. vyd. Praha: České vysoké učení technické, 1991
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku UNIX System III na českej Wikipédii.