Preskočiť na obsah

USS Monitor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
USS Monitor

USS Monitor bola americká vojnová obrnená paroloď počas Americkej občianskej vojny. Mala prevratnú konštrukciu, postavená bola podľa plánov švédskeho inžiniera a vynálezcu Johna Ericssona.

Zúčastnila sa na strane Únie americkej občianskej vojny, v ktorej sa podieľala na blokáde južanských prístavov. V bitke na Hampton Roads (9. marca 1862) sa stretla s improvizovaným južanským obrnencom CSS Virginia v historicky prvom strete dvoch obrnených lodí. Tejto bitke predchádzal „masaker“, počas ktorého CSS Virginia zlikvidovala ešte pred príjazdom Monitoru dve z troch severanských drevených radových lodí eskadry blokujúcej pobrežie (USS Cumberland a USS Congress) a poslednú (USS Minnesota) prinútila utiecť na plytčinu. Bitka úplne zmenila náhľad na konštrukciu vojnových lodí a viedla počas niekoľkých rokov k radikálnej prestavbe vojnových námorníctiev na celom svete.

USS Monitor predstavoval nízke plavidlo, prevažná časť trupu bola bezpečne ukrytá pod hladinou. Jeho výtlak bol 987 ton. Z paluby len mierne vystupujúcej nad hladinu výrazne vyčnievali iba 4 veci: pozorovateľňa pre kapitána, a kormidelníka, otočná delová veža, v ktorej sa za uzatvárateľnými strieľňami nachádzali dve jedenásťpalcové Dahlgerenove delá (išlo o prvú loď s takto umiestnenou výzbrojou použitou v boji), komín a vlajka sa nachádzali vzadu. Vzhľadom na vtedy platné predpisy o veľkosti prachovej náplne a používaným delám to bola prakticky nezraniteľná loď. Nevýhodu predstavovalo komplikované doplňovanie zásob munície do veže (veža musela byť natočená tak, aby sa kryli výrezy podlahy veže a paluby) a tiež fakt, že išlo o pobrežnú, resp. riečnu loď, s veľmi zlými plavebnými vlastnosťami. Mala síce nízky ponor a relatívne vysokú rýchlosť, nezniesla však otvorené more a vlnobitie. To mohlo zahltiť komín, uhasiť oheň pod kotlami a zaplaviť loď medzerami medzi vežou a palubou. To sa lodi stalo osudným - potopila sa 31. decembra 1862 pri Rhode Islande pri myse Hatteras. Monitor tam na mori zaskočila búrka, vlny uvoľnili cupaninu tvoriacu tesnenie medzi trupom a vežou. Lodné čerpadlá nemali dostatočný výkon, aby zvládli množstvo prenikajúcej vody a loď sa potopila.

Ako prvá loď tohto typu dala USS Monitor meno konštrukcii riečnych vojnových lodí - monitorom.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému USS Monitor