Verdicenan Kadınefendi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verdicenan Kadınefendi
Verdicenan Kadınefendi
Rod. menoSáliha Achba
Narodenie18. októbra 1825
Sochumi, Abcházsko
Úmrtie9. decembra 1889 (64 rokov)
Aktívne roky1840 – 1861
RodičiaKaytuk Giorgi Bey
Yelizaveta Hanim
SúrodenciIslam Bey
Ahmet Bey
Mehmed Bey
Peremrüz Hanim
Embruvaz Hanim
Manželsultán Abdülmecid I.
DetiMünire Sultan
Șehzade Ahmed Kemaleddin

Verdicenan Kadınefendi (18. októbra 1825 – 9. decembra 1889) bola manželka osmanského sultána Abdulmecida I.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Verdicenan sa narodila v októbri 1825 v Sukhumi v Abcházsku. Rodným menom bola Sáliha Achba a pochádzala z Abcházskej princovskej rodiny. Jej otec bol princ Kaytuk Giorgi Bey Achba a jej matka bola princezná Yelizaveta Hanim. Sáliha bola poslaná na výchovu do Istanbulu už ako malé dieťa. Jej otec ju tu spolu so sestrami odovzdal na výchovu Bezmiâlem Sultan, matke sultána Abdulmecida I. Tu dostala podľa tradícií osmanského dvora meno Verdicenan.

Manželstvo zo sultánom[upraviť | upraviť zdroj]

Verdicenan bola vydatá za Abdulmecida I. z politických dôvodov v decembri 1840 v starom paláci Çırağan. Po sobáši získala titul Altıncı Kadın. Celá jej rodina, vrátane bratov a bratrancov, bola povýšená na urodzenú rodinu. Jej synovec Rasim Bey získal miesto doktora v paláci a synovec Osman Paša získal prácu doktora v paláci sultána Abdulaziza.

Neskoršie roky a smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti sultána Abdulmecida v roku 1861 sa odsťahovala do paláca Feriye. V roku 1862 potom zomrela jej dcéra Munir vo veku sedemnástich rokov. Po smrti Gülüstü Hanim, ďalší zo sultánových manželiek, sa starala o jej dcéru Medihu Sultan. V roku 1879 ju vydala za Samipashazadeho Necip Beye. Verdicenan zomrela v novembri 1889 v paláci Feriye a bola pochovaná v mauzóleu pre sultánove manželky v mešite Yeni v Istanbule.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Verdicenan Kadınefendi na českej Wikipédii.