Videotechnika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Video štandardy používané vo svete

Videotechnika alebo video (z lat. vidieť) je technika na zachytávanie, záznam, prehrávanie, prenos a obnovu pohyblivých obrázkov používajúca elektronické signály alebo digitálne médiá. Spája sa predovšetkým s televíznou výrobou.

Definícia videa[upraviť | upraviť zdroj]

Video je sled snímkov idúcich za sebou. Tento sled spôsobuje dojem pohybu. Po objavení filmu sa film prehrával len v 16 fps (frames per second , snímkov za sekundu). Po objavení zvuku bolo však potrebné zvýšiť počet fps na 24, aby sa zvuk prehrával správne.

Dátový tok[upraviť | upraviť zdroj]

Pri kamerovaní pomocou digitálnej kamery sa zapisuje množstvo informácii za sekundu na disk. Množstvo uložených dát sa určuje podľa dátového toku daného formátu videa. Pre príklad DV formát má dátový tok 25 Mbit/s. Zjednodušene povedané že na 1 sekundu videa sa uloží približne 25 Megabitov dát. Ak nahrávame zo zvukom ktorý sa ukladá spolu s videom zaberie DV formát približne 35 Mbit/s.

Rozlíšenie videa[upraviť | upraviť zdroj]

Vertikálne rozlíšenie videa je pevne dané, podľa PAL je 625 riadkov, z toho 575 riadkov viditeľných. V prípade HDTV 1080 je to 1125 riadkov, z toho 1080 viditeľných.

Horizontálne rozlíšenie je, na rozdiel od vertikálneho variabilné. Horizontálne riadkové rozlíšenie určuje, koľko striedajúcich sa čiernych a bielych čiar sa zmestí do video obrazu.

Rozlíšenie pre 3D video sa udáva vo voxeloch (množstvo obrázkových prvkov reprezentujúcich hodnotu v trojrozmernom priestore).

Zobraziť rozlíšenia v skutočnej veľkosti

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]