Viola da gamba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anjeli hrajúci na violu da gamba a violu da braccio (vzadu)

Viola da gamba alebo gamba (odvodené z tal. gamba – noha; nožná viola) je historický hudobný nástroj. Patrí medzi sláčikové nástroje. Na rozdiel od violy da braccio má gamba 6 až 7 strún a pražce na hmatníku. Tento nástroj sa pri hre drží medzi nohami (nemá bodec ako napr. violončelo). Existuje viacej druhov violy da gamba – diskantová, altová, tenorová, basová a kontabasová (subbasová), ktorá je jedným z predchodcov moderného kontrabasu.

Stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Tento nástroj je klenutý, ale výrazne menej než husle. Je vyrobená zo smreku a spodná doska a luby z javora, rovnako ako väčšina sláčikových hudobných nástrojov. Viola da gamba má tiež pod najvyššou strunou dušu a pod najhlbšou basový trámec.

Gamby sú ladené po kvartách a medzi prostrednými dvoma strunami je tercia. Podobné ladenie má aj lutna.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Viola da gamba prežívala svoj zlatý vek v období renesancie a baroka. V tej dobe vznikalo pre tento nástroj aj veľa diel (napr. Bachov 6. Branderburský koncert). Veľmi obľubené boli komorné zoskupenia gamb. Od neskorého baroka boli gamby vytláčané modernejšími nástrojmi ako viola alebo violončelo. Dnes violu da gambu používajú súbory hrajúce na historické nástroje.

Najznámejším gambistom je Jordi Savall.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]