Viper SD-4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tomark Viper SD4 (OM-M730)

Viper SD4 je celokovové dvojmiestne ultraľahké (LSA) lietadlo slovenskej výroby. Jednomotorový dolnoplošník, v dvojmiestnej konfigurácii so sedadlami vedľa seba, je vhodný na športové, zábavné aj rekreačné lietanie. Pevná a odolná celokovová konštrukcia (využíva sa materiál zliatiny hliníka s prísadami - (durable aluminium) zvyšuje mieru bezpečnosti a zaručuje dlhú životnosť lietadla. Svojim prístrojovým vybavením a letovými vlastnosťami si nachádza uplatnenie na cestovanie, letecký výcvik a vlečenie bezmotorových lietadiel.

Viper SD-4 certifikovaný agentúrou EASA[upraviť | upraviť zdroj]

Viper SD-4 RTC preukázal úspešné plnenie požiadaviek predpisu CS-LSA Amdt.1 a udelili mu typový certifikát EASA.A.606. Na najväčšej európskej leteckej výstave Aero Friedrichshafen 2016 mu odovzdali typový certifikát EASA. Týmto sa Viper SD4-RTC stal prvým slovenským certifikovaným lietadlom a dokonca jedným z mála na svete v kategórii LSA (Light Sport Aircraft) so vzletovou hmotnosťou do 600 kg. Vlastník certifikátu pre Viper SD4 je spoločnosť TOMARK, s.r.o.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Príprava výroby lietadla v strojárskej firme Tomark trvala približne 2 roky. Prvý let sa uskutočnil v roku 2006. Širšej verejnosti ho predstavili po prvý raz na výstave Aero Friedrichshafen v roku 2007. Podľa informácií generálneho riaditeľa firmy Daniela Tomka staršieho do roku 2013 zostrojili 45 lietadiel niekoľkých verzií.

Testovanie lietadla[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlo Viper SD4 vykonalo skúšky pevnosti konštrukcie lietadla za rozličných zaťažení, tzv. pevnostné skúšky. Zároveň, ako jedno z mála športových lietadiel, zvládlo aj skúšky pružnosti konštrukcie lietadla a všetkých jeho častí, tzv. Flutterové skúšky.

Prístrojové panely a farebné škály[upraviť | upraviť zdroj]

Prístrojové panely s analógovými alebo digitálnymi prístrojmi, individuálnymi alebo združenými letovými a motorovými prístrojmi, či komplexným systémom na kontrolu letu a systému automatického riadenia (autopilot), kontrolu motorových údajov, komunikačných a navigačných systémov s veľkými LCD displejmi. Keďže lietadlo je kovové, umožňuje to výrobcom využiť široké spektrum kamufláže a farebných škál lietadiel

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Kapacita 2-členná osádka (1 pilot, 1 cestujúci)
Pohon 4-Takt Rotax 912 UL / ULS, 80 HP / 100 HP
Rozpätie 8,4 m
Dĺžka 6,4 m
Výška 2,2 m
Max. vzletová hmotnosť 472,5 kg / 600 kg (podľa typu certifikácie)
Cestovná rýchlosť 220 km/h
Neprekročiteľná rýchlosť 240 km/h
Pádová rýchlosť 65 km/h / 75 km/h
Stúpavosť 6 m/s / 5 m/s
Praktický dostup 5000 m
Dĺžka vzletu 150 m / 180 m
Dĺžka pristátia 140 m / 160 m
Objem nádrže 70 l / 100 l

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]