Vojna svetov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg O románe pozri Vojna svetov (román)

Vojna svetov (War of the Worlds) je americký sci-fi film z roku 2005 od Stevena Spielberga s Tomom Cruisom v hlavnej úlohe na motívy románu Herberta Georga Wellsa.


Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

"Film získal tri Oscary: Zvuk, Strih zvuku, Vizuálne efekty"

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Rozvedenému Rayovi Ferierovi privedie na víkend jeho bývalá manželka dcéru Rachel, a pubertiaka Robbieho. Vzťahy medzi nimi nie sú najlepšie a prestávajú si navzájom rozumieť. Náhle sa však strhne čudná mohutná búrka, a chvíľu na to zo zeme vyjde obrovský bojový stroj chodiaci po troch nohách, ktorý však nemajú na svedomí ľudia. Sotva sa niekto spamätá je zničená polovica mesta....Zdesený Ray doma zhrabne deti a jedlo, a vydávajú sa na nebezpečnú púť....nie je kam uniknúť, ale Ray je za každú cenu rozhodnutý ochrániť rodinu pred skazou a bezpečne ju zaviesť do Bostonu.

Tripod[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudia tak nazvali mimozemské stroje z tohto filmu. Vrchná časť vyzerá ako obrovský kovový tank s troma svetlami vpredu. Má "krk" z ktorého vychádzalú tri chápadlovité nohy. Výbava - chápadlá ktoré zamerajú človeka, omotajú sa okolo neho, a premiestnia ho do klietky vzadu. Tam ich postupne po jednom berie ďalšie chápadlo do vnútra stroja kde sú ľudia zbavení krvi. Tá potom slúži ako hnojivo pre plazivé rastliny ktoré si mimozemšťania priniesli so sebou. Ďalej chápadlá umiestnené vyššie, slúžia na rúcanie budov za pomoci modrého laseru. Ak nejakého človeka zasiahne, okamžite sa rozsype na prach. -Nakoniec má ešte nad nohami zvláštne palice z kovu , je ich 5 až 6 (neviem presne aký majú účel, ale vo filme nimi prevrátili trajekt a ten sa ponoril). aby sa strojom nič nestalo, majú okolo seba neviditeľný štít ktorý prinúti strelu vybuchnúť skôr než stihne napáchať škodu. Sroje sa medzi sebou dorozumievajú zvukovými signálmi. Sú tri. Všetky z nich ľudia počujú aj na veľkú vzdialenosť. Najznámejší signál pozostáva z hrubého prenikavého tónu ktorý sa v polovici zvýši a zanikne. Tohto zvuku sa ľudia obávajú pretože to znamená že tripod je nablízku a ľudí núti zo strachu utekať alebo sa skryť.

Mimozemšťania[upraviť | upraviť zdroj]

Majú asi tak dva metre a tri nohy s troma dlhými prstami.Dve v predu a jedna vzadu. medzi prednými nohami majú umiestnené zakrpatené tenké ručičky s tromi prstami. Na hlave majú usta a nad nimi dve veľké čierne guľaté oči. Z hlavy im vyrastá pancier Zrejme sa inšpirovali svojou postavou pri tvorení tripodov.( všimnite si že stroje sa na nich trochu podobajú). Jedná sa o tzv. zvieracích mimozemšťanov. Sú inteligentní a vymýšľajú rôzne stroje a nástroje, ale sú to prakticky necivilizované zvieratá ktoré sa neobliekajú, nestavajú si špeciálne príbytky, nemajú zdravotníctvo, a prakticky zjedia čo nájdu. Tak to bolo aj na našej planéte. To ich nakoniec aj zabilo, lebo nemali imunitu voči našim chrorbám.