Volkswagen Chrobák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chrobák

Volkswagen Chrobák je legendárny automobil vyrábaný firmou Volkswagen od roku 1938 do 2003 (v roku 1998 bola celá jeho výroba prenesená do Mexika.

Navrhol ho rakúsky automobilový konštruktér Ferdinand Porsche. Pri návrhu vychádzal z jestvujúceho prototypu "autá pre masy" konštruktéra Hansa Ledwinku, hlavného konštruktéra automobilky Tatra (po rokoch došlo k mimosúdnému vyrovnaniu medzi Volkswagenom a Hansom Ledwinkom). Označennie "Chrobák" však oficiálne dostal až v roku 1967. Za celé obdobie bolo vyrobených vyše 21,5 milióna týchto vozidiel v mnohých typoch a prevedeniach. Prvýkrát v dejinách kvôli výrobe jedného typu auta vzniklo "na zelenej lúke" nové mesto Wolfsburg.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudový automobil[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1931 začali Ferdinand Porsche a Zündapp vyvíjať "Auto für Jedermann" (auto pre každého) a po prvýkrát bolo použité meno "Volkswagen". Porsche preferoval plochý, vzduchom chladený štvorvalcový motor, ale Zündapp použil vodou chladený päťvalec. V roku 1932 predstavili tri prototypy [1]. Všetky tieto automobily boli zničené počas vojny, posledný v roku 1945 počas bombardovania Stuttgartu.

Porsche Typ 12, 1931/32 od Zündappa v Nürnbergu

V roku 1933 Adolf Hitler schválil nákresy Porscheho návrhu "Volks-Wagen" ("Ľudový automobil"), jednoduchého automobilu schopného prepraviť dvoch dospelých a tri deti rýchlosťou 100 km/h. Ľudový automobil mal byť dostupný občanom Tretej ríše za 990 ríšskych mariek, čo bola vtedajšia cena malého motocyklu.[2] Autorom designu Chrobáka je Erwin Komenda, Porscheho šéfdizajnér. Výroba začala v roku 1939, ale vojna začala skôr, než sa začali vyrábať automobily Volkswagen masovo a výrobné linky boli zabrané pre výrobu vojenských vozidiel. Výroba civilných VW začala až po vojne.

Vojenský Chrobák a výroba do roku 1945[upraviť | upraviť zdroj]

Kommandeurwagen

Keď projekt začal, predchádzajúci názov Porsche 60 Ferdinanda Porscheho bol nahradený oficiálnym názvom KdF-Wagen. Názov odkazoval na organizáciu Kraft durch Freude, odnože nacistického Nemeckého pracovnéhofrontu. Neskôr bol projekt známy ako Typ 1, ale preslávil sa ako chrobák po skončení druhej svetovej vojny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.thesamba.com/vw/forum/album_search.php?search_keywords=porsche+type12&search_terms=all
  2. Stručná história Volkswagenu Chrobáka od roku 1938 do roku 2003 (anglicky) [online]. [Cit. 2008-06-26]. Dostupné online. Archivované 2008-03-06 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]