Vraždy podľa abecedy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vraždy podľa abecedy
The A.B.C. Murders

Autor Agatha Christie
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
Nakladateľstvo originálneho vydania Fontana Books
Dátum 1. vydania originálu 1962
Literárny žáner Detektívna literatúra
Séria Hercule Poirot
Slovenské vydania knihy

Vraždy podľa abecedy (angl. The A.B.C.Murders) je detektívny román britskej spisovateľky Agathy Christie. Vystupuje v ňom jej slávny fiktívny detektív Hercule Poirot so svojim priateľom kapitánom Arthurom Hastingsom, ktorý je aj rozprávačom príbehu.

Román bol po prvýkrát vydaný v Anglicku v roku 1936 vo vydavateľstve Collins Crime Club. V roku 1992 bol podľa knihy Vraždy podľa abecedy natočený rovnomenný film v hlavnej úlohe s britským hercom Davidom Suchetom.

Slovenské vydanie[upraviť | upraviť zdroj]

V slovenčine vyšla kniha v roku 1965 v edícii „Labyrint“ vo vydavateľstve Smena.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

V prímorských letiskách na južnom pobreží Anglicka vyčíňa sériový vrah. Celá krajina je v strehu. Tentoraz páchateľa okrem neznámeho motívu bezpochyby vedie aj iná pohnútka. Anonymné listy, vopred upozorňujúce známeho detektíva na miesto najbližšej vraždy, sú rukolapným dôkazom, že márnomyseľnosť je jednou z hlavných vlastností nebezpečného zabijaka. Aj výber obetí podľa abecedy, inšpirovaný vlakovým cestovným poriadkom, svedčí o dôslednej, metodickej mysli, čo sa rozhodla hodiť rukavicu samému Herculovi Poirotovi. Slávny detektív už môže rátať len s tým, že sebavedomie rastúce s každou vraždou časom oslabí protivníkovu pozornosť a vrah začne robiť chyby ...

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • CHRISTIE, Agatha. Vraždy podľa abecedy. 1. vyd. Bratislava : Smena, 1965. (Labyrint; zv. 5.) S. 242.