Vrchár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Old Bill Williams - známy vrchár, ktorý viedol niekoľko expedícií na Západ.
Hugh Glass - jeho životný príbeh bol námetom na film The Revenant (2015)

Vrchári (tiež horali, angl. mountain men) boli lovci, traperi a prieskumníci amerického Západu. Kľúčovým prvkom ich života bol najmä lov bobrov, ktoré poskytovali hodnotnú kožušinu, ktorá bola cenená hlavne v Európe, kde už ale stavy bobrov vo voľnej prírode boli značne zdecimované. Vrchári najčastejšie operovali v oblasti Skalistých hôr približne medzi rokmi 1810 až 1880.

Americký západ ponúkal na začiatku 19. storočia mnoho možností. Rastúca populácia na východnom pobreží USA podnietila mnohých ľudí migrovať smerom do vnútrozemia. Avšak takáto cesta bola v tom čase veľmi riskantná, keďže chýbali trasy a taktiež tu bol strach z indiánskych kmeňov.

Po expedícii Lewisa a Clarka v rokoch 1804 - 1806, ktorá bola prvá naprieč celým kontinentom , sa v roku 1822 v St. Louis, Missouri zoskupila skupina vrchárov známa ako Rocky Mountain Fur Company, ktorú viedol generál William Ashley. Formovanie takejto skupiny bolo výhodné, nakoľko bola obranyschopnejšia. Lov bobrov a inej kožušinovej zveri zaberal vrchárom väčšinu času.

Každoročne boli na vopred dohodnutých miestach tzv. rendezvous - stretnutia, kde dochádzalo k obchodu, výmene, súťaženiu atď.

Éra vrchárov začala postupne upadať po konci Americkej občianskej vojny, keď sa začalo s výstavbou transkontinentálnej železnice a bobrie populácie boli takmer vyhubené. Avšak mnohí vrchári sa uplatnili aj v službách americkej vlády, nakoľko boli veľmi znalí terénu, indiánskych jazykov a tak slúžili ako sprievodcovia, alebo poľovníci, ktorí zásobovali robotníkov mäsom.

Známi vrchári: