Preskočiť na obsah

Epidémia eboly v západnej Afrike v rokoch 2013 až 2016

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 18:22, 25. apríl 2014, ktorú vytvoril Saskardin (diskusia | príspevky) (preklepy, typografia)

Vypuknutie eboly v Guinei v roku 2014 je prvé svojho druhu v západnej Afrike za posledné dve desaťročia. Bolo hlásených najmenej 136 infekcií a 89 úmrtí. Rôzne organizácie, vrátane Európskej komisie a Hospodárskeho spoločenstva štátov západnej Afriky darovali finančné prostriedky na pomoc v boji proti epidémii.

Väčšinu prípadov registrujú na juhu krajiny, podozrenie na smrteľné ochorenie sa potvrdilo aj v hlavnom meste Konakry.

Zahraničné ťažiarske spoločnosti pozastavili svoje aktivity v krajine a evakuovali z Guinei časť svojich zamestnancov.

V susednej Libérii zaznamenali úmrtie dvoch ľudí na následky ochorenia a hlásia ďalší takmer tucet podozrivých prípadov. Sierra Leone identifikovala dva podozrivé prípady, z ktorých obaja zomreli.

Senegal uzavrel pozemné hranice s Guineou, aby sa tak zabránilo ďalšiemu šíreniu eboly.

Európska komisia prispela sumou 500 000 € aby prispela k obmedzeniu šírenia vírusu v Guinei a susedných krajinách. Európska komisia rovnako do krajiny vyslala zdravotníckych expertov aby pomohli zhodnotiť situáciu a spolupracovali s miestnymi úradmi. Komisárka EÚ pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové ​​opatrenia Kristalina Georgieva povedala: "Sme hlboko znepokojení šírením tejto nákazlivej choroby a naša podpora pomôže zabezpečiť okamžitú zdravotnú pomoc postihnutým ľuďom. Je dôležité, že budeme konať rýchlo, aby sa zabránilo v šíreniu eboly najmä do susedných krajín."

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku 2014 Guinea Ebola outbreak na anglickej Wikipédii.