Walled garden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Walled garden (obmurovaná záhrada) je analógia používaná v informačných technológiách, v telekomunikáciách a v mediálnom priemysle. Takéto označenie poukazuje na vplyv dodávateľa alebo poskytovateľa služby na aplikáciu, obsah alebo médium a na obmedzenie prístupu k neschváleným aplikáciám alebo obsahu. Napríklad v telekomunikáciách mobilní operátori zvyknú určovať, ktoré aplikácie od ktorých vývojárov majú byť dostupné na domovských stránkach alebo portáloch operátorov.

Vo všeobecnosti pojem "walled garden" označuje uzavreté alebo obmedzené sady informačných služieb poskytovaných pre užívateľov, v protiklade k neobmedzenému prístupu k aplikáciám alebo k obsahu.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

  • America Online. AOL v začiatkoch svojho podnikania požadoval od poskytovateľov obsahu dohody o podiele na zisku z predplatiteľských sekcií.
  • Minitel, priekopnícka služba podobná internetu vo Francúzsku v 1980-tych rokoch.
  • Apple iOS a ďalšie zariadenia majú prevádzkovanie aplikácií obmedzené iba na tie, ktoré sú schválené cez digitálnu distribučnú službu.
  • Facebook má veľkú časť svojho obsahu dostupnú iba cez registráciu, takže je nedostupná pre ostatných užívateľov internetu.