Walt Disney Concert Hall

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na Walt Disney Concert Hall v Los Angeles

Walt Disney Concert Hall na 111 South Grand Avenue v Downtown Los Angeles, Kalifornia, je štvrtá sála Los Angeles Music Center. Ohraničená je ulicami Hope Street, Grand Avenue, 1st Street a 2nd Street, pojme 2265 ľudí a slúži (okrem iných účelov) ako domov Los Angeleského filharmonického orchestra a Los Angeleského chorálu.

Lillian Disney dala počiatočný príspevok obyvateľom Los Angeles v roku 1987 na vybudovanie miesta na hudobné vystúpenia ako hold Walt Disneyho oddanosti umeniu a mestu. Budova navrhnutá Frankom Gehrym bola otvorená dňa 23. októbra 2003. Architektúra Franka Gehryho, ako aj akustika v koncertnej sále (navrhnutá Yasuhisom Toyotom) boli chválené na rozdiel od svojho predchodcu, Dorothy Chandler Pavilion.

Akustika[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na sálu a organ pred koncertom.

Stavba bola dokončená na jar roku 2003, slávnostné otvorenie filharmónie však bolo odložené až na jeseň, aby filharmónia využila leto na prispôsobenie sa orchestera a chorálu novej hale. Keď sála bola sprístupnená verejnosti, umelci a kritici sa zhodli, že toto dodatočné čakanie sa vyplatilo.

Hala sa stretla so slovami chvály takmer od všetkých svojich poslucháčov, vrátane umelcov. V rozhovore pre PBS, Esa-Pekka Salonen, hudobný riaditeľ Los Angeleskej Filharmónie, povedal: „Zvuk, samozrejme, bola moja najväčšia obava, ale teraz som úplne šťastný, takisto ako orchester“ a neskôr hovoril, „Každý teraz môže počuť, ako má Los Angeleská Filharmónia znieť“. Týmto sa otvorenie Disney Hallu stalo jedným z najúspešnejších v americkej histórii.

Steny a strop sály sú vyhotovené z Douglazskej jedľe, zatiaľ čo strop je dubový. Dozvuk sály je približne 2,2 sekundy ak je neobsadená a 2,0 sekundy ak je obsadená.

Problémy s odrazom[upraviť | upraviť zdroj]

exteriér Miestnosti zakladateľov po vybrúsení panelov.

Po vybudovaní boli urobené úpravy exteriéru Miestnosti zakladateľov, zatiaľ čo väčšina exteriérových častí budovy bola navrhnutá z nereze s matným povrchom, Miestnosť zakladateľov a detský amfiteáter boli navrhnuté z vysoko leštených panelov pripomínajúcich zrkadlo. Tým pádom niektorí obyvatelia okolitých bytov utrpeli oslnenie spôsobené slnečným svetlom, ktoré sa odzrkadľovalo z týchto plôch. Výsledná teplota v niektorých izbách okolitých bytov tak bola neznesiteľná, čo vyústilo v premrštené náklady týchto obyvateľov na klimatizáciu a vytvorili sa horúce škvrny na priľahlých chodníkoch s teplotu až 60 °C. Po sťažnostiach od obyvateľov okolitých budov ich majitelia požiadali architektonickú firmu Gehry Partners, aby prišli s riešením. Odpoveďou bola počítačová analýza povrchu stavby, ktorá identifikovala panely spôsobujúce tento jav. V roku 2005 sa problémové panely vybrúsili, aby sa odstránili nechcené odlesky

Koncertný organ[upraviť | upraviť zdroj]

čelný pohľad na koncertný organ.

Návrh budovy obsahoval aj veľký koncertný organ, dokončený v roku 2004, ktorý bol použitý pri špeciálnom koncerte v júli 2004 Národným zhromaždením amerického Spolku organistov. Organ mal svoj verejný debut počas recitálu Fredericka Swanna dňa 30. septembra 2004 a jeho prvé verejné vystúpenie s filharmóniou o dva dni neskôr na koncerte Todda Wilsona.

Priečelie organu navrhol architekt Frank Gehry po konzultácii s organovým konzultantom a zvukovým dizajnérom Manuelom Rosalesom. Gehry chcel výrazný, jedinečný dizajn pre organ. Predložil návrh koncepcie Rosalesovi, ktorý potom poskytol spätnú väzbu. Mnohé zo skorých designov Gehryho boli priam snové, ale nepraktické: Rosales povedal v rozhovore s Timothym Manganom z Orange County Register: „Jeho (Gehryho) prvý návrh by vytvoril veľmi bizarné hudobné výsledky. Mali sme chvíle, kedy sme si mysleli, že to všetko nikam nevedie. Keď sa stal dizajn praktickejším pre mňa, stal sa aj nudnejším pre neho“. Potom Gehry prišiel s konceptom zakrivených drevených rúr. Táto konštrukcia sa ukázala byť hudobne životaschopná.

Organ postavil nemecký výrobca organov, Caspar Glatter-Götz, pod vedením a tonálnym dohľadom Manuela Rosalesa.

V celom organe je 72 klapiek, 109 radov, 6125 rúr, ktorých veľkosť je od niekoľkých centimetrov až k najdlhšej 9,75 m dlhej (ktorá má frekvenciu 16 Hz).

Organ je dar okresu Los Angeles od predajcu Toyota.

Pop kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

 • Sála bola karikovaná v epizóde Simpsonovcov "The Seven-Beer Snitch"; Gehry sa sám nadaboval v epizóde, kde ho mesto Springfield požiadalo navrhnúť novú koncertnú sieň pre mesto. Concert Hall bol potom transformovaný do väzenia pána Burnsa. Jeden z charakterov – Snake –  nakoniec utečie z väzenia povie: "žiadne väzenie navrhnuté Frankom Gehrym ma nemôže zastaviť!"
 • Vôbec prvú filmovú premiéru mala koncertná sála v roku 2003, kedy sa konala svetová premiéra Matrix Revolutions.
 • Hala vystupovala aj v počítačovej hre Midnight Club: Los Angeles.
 • Pri začatí filmu "Deň 6" z 24, samovražedný bombový útočník zničil autobus v blízkosti koncertnej sály.
 • Concert Hall bola miestom pre hostenie American Idolu v priebehu týždňa špeciálnej epizódy
 • Táto budova bola tiež použitá v Iron Manovi (2008) krátko ako miesto pre večierok Stark Industries.
 • Finále filmu Get Smart z roku 2008 bolo natočené v koncertnej sále.
 • V propagačnom snímku pre televízny seriál Shark, obsadenie stojí pred koncertnou sálou.
 • Alvin okolo nej prechádza vo filme Alvin and the Chipmunks z roku 2007.
 • V pôvodnom pilote US TV remakeu Life On Mars, hala hrá dôležitú úlohu, keď Sam cestuje späť do roku 1972. Je to znak ultramodernej krajiny, ktorú Sam práve opúšťa.
 • V Everyday Italian, Giada De Laurentiis pripravuje jedlá pre svoju rodinu a priateľov, predtým ako šla tam.
 • "One Hour", 3. sezóna epizódu NUMB3RS, značne zobrazuje koncertnú sálu. Akcia začína mimo rokovacej sály, a po dlhej sérii pátrania po celom meste, FBI vniká dovnútra haly, aby zachránili chlapca od jeho väzniteľov.
 • Je silne používané ako významná budova vo filme Sólista z roku 2009.
 • Natáčanie pre fiktívne hudobné video Boomkat v Melrose Place.sa uskutočnilo v koncertnej sále
 • v seriáli ABC "Bratia a sestry", sa často ukazuje exteriér pri výstrele z kancelárie senátora Roberta McCallistera, ktorý obsahuje koncertnú sálu. Tiež Kitty požidala Roberta o ruku v priestoroch budovy.

Reštaurácia[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertná sála zastrešuje aj reštauráciu Platina slávneho šéfkuchára Joachima Splichala. V Patine sa podáva francúzska a Kalifornská kuchyňa.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]