Preskočiť na obsah

Whistler Blackcomb

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na mesto Whistler z hory Blackcomb Mountain
Kabínová lanovka Peak 2 Peak Gondola

Whistler Blackcomb je veľké lyžiarske stredisko nachádzajúce sa 125 km severne od Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Je najväčším lyžiarskym strediskom v Severnej Amerike, je o polovicu väčšie ako jeho najbližší konkurent z hľadiska veľkosti, má najväčšiu kapacitu prepravy lanovkami a až do roku 2009 malo v pomere k výške najdlhšie lyžiarske svahy.

Medzi horami Whistler Mountain a Blackcomb Mountain premáva kabínová lanovka Peak 2 Peak Gondola, ktorá drží svetový rekord ako najdlhšia a najvyššie položená lanovka s najväčším rozpätím lán (3,02 km) medzi podpornými stožiarmi na svete. Jej celková dĺžka je 4,4 km a v najvyššom bode je 436 metrov nad zemou.[1] Vzhľadom na jeho veľkosť sa toto lyžiarske stredisko označuje za najviac navštevované na svete, keďže na jeho svahy zavítajú 2 milióny návštevníkov ročne.

Whistler bol pôvodne koncipovaný ako miesto, kde sa mali konať niektoré športové podujatia počas kandidatúry Vancouveru na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 1968, no séria udalostí viedla k tomu, že kandidatúra bola buď zrušená, či neuspela v porovnaní s ostatnými kandidátskymi mestami. Napriek tomu sa začalo s výstavbou lyžiarskeho strediska, ktoré bolo otvorené vo februári 1966. V 80. a 90. rokoch sa značne rozrástlo a stalo sa ústredným bodom obnovenej ponuky Vancouveru počas jeho opätovnej kandidatúry, ktorá bola v júli 2003 úspešná a mestá Vancouver a Whistler získali právo na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2010. Whistler Blackcomb hostil preteky v alpskom lyžovaní (zjazd, slalom, obrovský slalom, Super-G a super kombináciu), boby, sánkovanie a skeleton.

Whistler a Blackcomb boli pôvodne dve samostatné lyžiarske strediská, až kým sa v roku 1997 nespojili. Realitná kancelária Intrawest kúpila Whistler a spojila ho so strediskom Blackcomb. Počas nasledujúcich desaťročí firma expandovala zakúpením ďalších lyžiarskych stredísk, golfových areálov a rezortov v celej Severnej Amerike. V súčasnosti Intrawest vlastní desať lyžiarskych stredísk, desať rezortov (väčšinou pri plážach) a dve spoločnosti poskytujúce tzv. heliskiing, lyžovanie vyvezením zákazníkov na vrchol hory vrtuľníkom. Whistler, široko uznávaný pre svoj príjemný design, sa stal základom podobných tirolským štýlom vybudovaných lyžiarskych stredísk, ako aj ďalších rezortov, ktoré zakúpil Intrawest so zámerom vybudovať podobné strediská.

V roku 2006 Intrawest kúpila firma pre správu aktív Fortress Investment Group. Začiatkom roku 2010, tri týždne pred zahájením olympijských hier sa firme Fortress Investment Group nepodarilo uskutočniť splátku za úver, ktorý bol použitý na kúpu Intrawestu. To spôsobilo, že veritelia Intrawestu ho začali nútiť, aby sa zbavil niekoľkých svojich turistických stredísk, vrátane Whistler Blackcomb, aby sa znížil jeho dlh.[2]

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Whistler Mountain
Pohľad na horu Blackcomb Mountain zo stanice lanovky Peak 2 Peak Gondola na hore Whistler

Whistler Mountain sa pri pohľade z Whistleru nachádza úplne vpravo, smerom na juh. Je vysoká 2 284 m, jej celkové výškové prevýšenie nad terénom je 1 530 m a pokrýva 1 925 ha lyžiarsky dostupných svahov. Celkom je na nej umiestnených 20 lanoviek rôznych druhov, vrátane kabínovej lanovky Peak 2 Peak Gondola spájajúcej horu Whistler Mountain s horou Blackcomb Mountain na severe. Na jej vrchole sú štyri reštaurácie a detská lyžiarska škola.

Blackcomb Mountain sa pri pohľade z Whistleru nachádza úplne vľavo, smerom na sever. Je vysoká 2 182 m, na rozdiel od hory Whistler Mountain sa priamo na jej vrchole nenachádza lanovka. Jej celkové výškové prevýšenie je 1 609 m a pokrýva 1 382 ha lyžiarskych svahov. Nachádza sa na nej 17 rôznych lanoviek, vrátane konečnej stanice pre lanovku Peak 2 Peak Gondola, ktorá ju spája s horou Whistler Mountain.

Na Blackcombe sa nachádza svetovo preslávený "Couloir Extreme", ktorý je podľa magazínu Skiing Magazine jedným z desiatich najväčších a najstrmších svahov na svete. Ešte pred tým, než sa stal súčasťou lyžiarskeho areálu, ho miestni lyžiari nazývali "Saudan Couloir", no po sťažnosti Sylvaina Saudana na neoprávnené použitie jeho mena bol premenovaný.

Po zlúčení Intrawestu a Whistler Mountain Ski Corporation v roku 1997 sa lyžiarske strediská na horách Whistler a Blackcomb zlúčili do jedného. Predaj vstupeniek, vstup a kontrola týchto dvoch stredísk sa plne integrovali v roku 2003. Spoločne tvorí Whistler Blackcomb najväčší lyžiarsky areál v Severnej Amerike o rozlohe 33 km².

Na hory sa dá dostať tromi kabínovými lanovkami, Blackcomb Excalibur Gondola a Whistler Mountain Village Gondola smerujú z Whistleru a Whistler Creekside Gondola z oblasti Whistler Creekside. Zjazdovky sa začínajú približne v tretine výšky hôr. V mesiacoch december až apríl sa zvyčajne dá zlyžovať až do údolia. Štyri sedačkové lanovky vedú na ľadovce Horstman Glacier a Blackcomb Glacier. Celková kapacita lanoviek je 65 507 lyžiarov za hodinu, čo je najviac v Severnej Amerike.[3]

Mesto Whistler sa nachádza v údolí Whistler Valley a leží v nadmorskej výške 675 m n. m. Od medzinárodného letiska Vancouver International Airport je vzdialené 137 km, pričom s Vancouverom je spojené diaľnicou Sea-to-Sky Highway.

Panoráma lyžiarskeho strediska Whistler Blackcomb
Panoráma lyžiarskeho strediska Whistler Blackcomb

Whistler Mountain Bike Park[upraviť | upraviť zdroj]

Whistler Mountain Bike Park

Whistler Mountain Bike Park bol založený v roku 1998. Od jeho vzniku sa neustále rozširuje, každé leto ho navštívi vyše 100 000 milovníkov horskej cyklistiky. Nachádza sa v ňom vyše 47 cyklotrás rôznej náročnosti dlhých vyše 250 km.

Každý rok sa v ňom konajú dve veľké cyklistické súťaže: Crankworx sa koná v lete a Harvest Huckfest na jeseň.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Whistler Blackcomb - PEAK 2 PEAK Gondola - Details [online]. Whistler-Blackcomb, [cit. 2010-05-01]. Dostupné online. Archivované 2014-04-27 z originálu. (po anglicky)
  2. Canwest Publishing, 2010-01-20, [cit. 2010-05-01]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. JOHNSTON, Greg. Tram catches air between summits [online]. Seattle Post-Intelligencer, 2008-12-12, [cit. 2010-05-01]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Whistler Blackcomb na anglickej Wikipédii.