Wikipédia:Kategorizácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Toto je odporúčanie Wikipédie.
Pozri tiež: Wikipédia:Odporúčania

Kategória je menný priestor Wikipédie, ktorý umožnuje rýchlo a jednoducho nájsť články s podobnou témou.

Hlavným dôvodom pre používanie systému kategórií je poskytnúť používateľom hierarchické kategórie, ktoré budú ľahko prehľadávané a umožnia rýchlo a jednoducho nájsť články s podobnou témou. Podobnú funkciu plnia aj navigačné šablóny. Pre ich použitie pozri {{navigačná lišta}}.

Každý článok na Wikipédii by mal mať aspoň jednu kategóriu.

Eponymné kategórie[upraviť | upraviť zdroj]

Často článok a téma kategórie zdieľajú rovnaký názov, napríklad Jozef Miloslav Hurban a Kategória:Jozef Miloslav Hurban. Takéto kategórie sa nazývajú eponymné kategórie. Často je samotný článok súčasťou kategórie a mal by byť zoradený na jej začiatku. Odkaz na tento článok sa vytvára vložením šablóny {{catmore}}.

Vzniká otázka ohľadom toho, či by mali byť eponymné kategórie umiestnené (byť podkategóriou) v kategóriách, ku ktorým patria ich články. Napríklad článok Poľsko patrí do kategórie Kategória:Štáty v Európe, ale Kategória:Poľsko už netvorí podmnožinu štátov v Európe. Napriek tomu, a podľa zvyklostí, obsahujú viaceré kategórie eponymné kategórie svojich článkov ako podkategórie, aj keď nie sú ich „pravými“ podkategóriami. V každom prípade, článok by nemal byť vylúčený z kategórie iba preto, že jeho eponymná kategória je podkategóriou tej kategórie.

Ak budú eponymné kategórie kategorizované samostatne od svojich článkov, bude vhodné vytvoriť odkazy medzi kategóriou, ktorá obsahuje články a kategóriou, ktorá obsahuje eponymné kategórie (pozri príklad Kategória:Hudobné skupiny a Kategória:Kategórie pomenované podľa hudobných skupín).