Wikipédia:Súhlas s použitím diela vo Wikipédii

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súhlas s použitím diela vo Wikipédii je potrebný na uverejnenie akéhokoľvek obsahu, ktorý nie je voľne k dispozícii a je chránený autorským právom.

Táto stránka obsahuje informácie a licencie potrebné na požiadanie vlastníka autorských práv k nejakému dielu, aby povolil jeho použitie vo Wikipédii. Za dielo sa považujú predovšetkým obrázky a iný multimediálny obsah, o texte je kapitola #Texty.

Všetky texty aj obrázky vo Wikipédii sú slobodne modifikovateľné a šíriteľné, podľa licencie Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 Unported alebo kompatibilnej.

Slobodné licencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pre Wikipédiu je ideálnym prípadom povolenie na zverejnenie diela pod slobodnou licenciou, ako napríklad Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 Unported alebo kompatibilnej. Tá umožňuje komukoľvek dielo použiť, pokiaľ bude uvedený autor a informácia, že dielo je voľne šíriteľné pod touto licenciou a je možné tvoriť aj odvodené diela za predpokladu, že ich tiež uvoľní pod touto licenciou.

Neslobodné licencie[upraviť | upraviť zdroj]

Obrázky s nasledujúcimi licenciami je možné v súčasnosti vo Wikipédii tiež použiť, ale pretože nie sú považované za slobodne šíriteľné, je možné, že budú v budúcnosti odstránené. Na druhej strane, do okamihu, keď sa podarí zohnať slobodnú alternatívu, je lepší neslobodný obrázok ako žiadny.

Sem patria licencie Creative Commons s použitím klauzule "No derivative works" alebo "Noncommercial". Také licencie neumožňujú ďalšie úpravy alebo zakazujú použitie na komerčné účely.

Za neslobodnú sa považujú aj povolenia použitia na vzdelávacie účely a neziskové účely alebo len pre webové stránky.

Zvláštnou odrodou je povolenie na použitie iba vo Wikipédii, kedy autor diela povolí použitie Wikipédii, ale už nie tretím stranám. To tiež neumožňuje slobodné šírenie obrázkov spolu so zvyškom encyklopédie, a preto je lepšie získať súhlas s uvoľnením pod niekorou zo slobodných licencií, ak je to možné.

Všetky texty na Wikipédii sú bez výnimky licencované pod Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 Unported. To znamená, že ak chceme v článku použiť cudzí text, musíme mať povolenie autora a súčasne je potrebné pri vkladaní článku autora uviesť. Je vhodné to urobiť v zhrnutí úprav a prípadne podrobnejšie na začiatku diskusnej stránky článku. V prípade viacerých článkov sa na ich koniec pridávajú špecializované šablóny.

Existujú nezhody v otázke, či je pri jednotlivých stránkach vhodnejšie písať informácie o pôvode na koniec či do diskusie, všeobecne ale platí, že pokiaľ je zmienka na konci článku aj na začiatku diskusie, nič tým nepokazíme.

Vzorový list[upraviť | upraviť zdroj]

Vážený <AUTOR>,

páčilo sa mi vaše <DIELO>. Podľa môjho názoru ide o veľmi informatívny a užitočný materiál. Veľmi rád by som ho použil v projekte nazvanom Wikipédia, ktorého som účastníkom, a preto Vás žiadam o povolenie. Wikipédia (sk.wikipedia.org) je slobodná encyklopédia, na ktorej spolupracujú dobrovoľníci z celého sveta.

Veľmi rád by som zahrnul vaše materiály do článku sk.wikipedia.org/wiki/<STRÁNKA>. Ak chcete, môžete slobodu Wikipédie skúsiť tým, že tento článok sám upravíte, aj bez formálnej registrácie.

Vaše materiály môžeme použiť iba vtedy, ak ste ochotný nám dať povolenie za podmienok tzv. Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported. To znamená, že ktokoľvek bude mať právo materiály zdieľať, modifikovať a ďalej šíriť, a to aj na komerčné účely. Plné znenie tejto licencie v angličtine nájdete na http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.

Licencia výslovne chráni autorov pred tým, aby boli považovaní za zodpovedných za zmeny urobené inými a súčasne im zabezpečuje uznanie zásluh za ich prácu. Viac informácií o našej politike autorských práv nájdete na http://sk.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Autorské_práva.

Ak budete súhlasiť, v závere článku uvedieme, že bol s vašim dovolením založený na vašej práci a bude pripojený odkaz na <ZDROJ>.

Ďakujem Vám za Váš čas a teším sa na Vašu odpoveď.

So srdečným pozdravom

<ODOSIELATEĽ>