Wikipédia:WikiGap 2022

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

WikiGap je celosvetový projekt na zlepšenie wikipedického obsahu o ženách iniciovaný Ministerstvom zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva. Podujatie organizuje Wikimedia Slovensko spolu s Veľvyslanectvom Švédskeho kráľovstva vo Viedni a Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva v Bratislave a so Záujmovým združením žien Aspekt. Podujatie sa uskutoční osobneUniverzitnej knižnici v Bratislave a online pomocou videokonferenčného softvéru Zoom.

Prosíme všetkých záujemcov o účasť, aby sa zaregistrovali: Registračný formulár

Účastníci Zapojené články

Základné info[upraviť | upraviť zdroj]

Miesto osobne: seminárna sála Univerzitnej knižnice v Bratislave, Klariská 331/5, 811 03 Bratislava-Staré Mesto
Miesto online: Zoom (link pošleme po registrácii)
Dátum: 7. mája 2022
Čas: 10:00 – 16:00 SELČ

Počas podujatia Vás skúsení editori Wikipédie naučia písať, rozširovať a publikovať články na tejto najväčšej online enyklopédii na svete. Pred samotným podujatím je dobré vytipovať si ženskú osobnosť, o ktorej budete písať a pripraviť si k nej informačné zdroje. Na editovanie si, prosím, doneste vlastný notebook, tablet atď. Vďaka.

 • 09:45 registrácia, príprava
 • 10:00 oficiálny začiatok, privítanie
 • 11:00 úvod do editovania Wikipédie
 • 12:00 občerstvenie
 • 12:45 písanie článkov
 • 16:00 záver
Poznámka: Konečný program sa môže mierne líšiť.

Udalosť na Facebooku

Pred samotným podujatím je dobré vytipovať si článok a pripraviť citovateľné zdroje. Tipy na články

Citačný nástroj pre online zdroje a knihy[upraviť | upraviť zdroj]

Pri citovaní odporúčame nástroj WikiCitátor, vo väčšine prípadov stačí vložiť URL alebo ISBN a nástroj pripraví citačnú šablónu. Treba ju len skontrolovať, prípadne pridať údaje a vložiť do článku.

Link na Univerzitnú knižnicu v Bratislave[upraviť | upraviť zdroj]

[Univerzitná knižnica v Bratislave https://www.ulib.sk/sk/]

Čo je WikiGap-kampaň a čo je jej cieľom?[upraviť | upraviť zdroj]

Wikipédia je najväčšia online encyklopédia na svete. Vedomosti znamenajú moc a Wikipédia má potenciál ovplyvniť náš pohľad na svet. Avšak aj na tejto webovej stránke existuje veľká nerovnováha medzi mužmi a ženami, rovnako ako v celej spoločnosti. 90 % osôb tvoriacich obsah Wikipédie sú muži. Článkov o mužoch na Wikipédii je odhadom štyrikrát viac ako článkov o ženách. Čísla sa síce mierne líšia podľa regiónov, ale akokoľvek sa na to pozrieme, dospejeme k obdobnému záveru – na Wikipédii je menej informácií o ženách ako o mužoch.

Cieľom WikiGap kampane, ktorú v roku 2018 iniciovalo Ministerstvo zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva a Wikimedia Sverige (švédska pobočka nadácie Wikimedia Foundation) je túto skutočnosť zmeniť. Ambíciou projektu je upozorniť na významné ženy, odborníčky a ženské vzory. Zámerom je rozšíriť obsah, ktorý sa venuje životu a práci žien, zvýšiť počet žien zastúpených na Wikipédii, a tým prispieť k rodovo vyváženejšiemu internetu. Doteraz sa WikiGap editačné maratóny (tzv. editatony) konali vo viac ako 60 krajinách. Zapojilo sa do nich viac ako 2 500 osôb, ktoré pridali alebo aktualizovali vyše 50 000 článkov Wikipédie vo viac ako 30 rôznych jazykoch. Články dosiahli viac ako 100 miliónov zobrazení. Na slovenskej Wikipédii sa prvý WikiGap uskutočnil v roku 2020.

WikiGap na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Švédske a holandské veľvyslanectvo, Wikimedia Slovensko a Záujmové združenie žien Aspekt rozhodli o usporiadaní slovenského podujatia WikiGap s termínom 7. mája 2022. Podujatie sa uskutoční v hybridnej forme, to znamená účastníčky a účastníci sa môžu pridať buď osobne na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave, alebo online. Cieľom je do slovenskej Wikipédie pridať čo najviac obsahu o inšpiratívnych ženách. Podujatie je súčasťou celosvetovej kampane WikiGap.

Úpravy registrovaných redaktoriek a redaktorov boli sledované od 0:00 7. mája 2022 do 23:59 8. mája 2022 nástrojom Dashboard (stav k 10. máju 2022):

 • 26 nových článkov,
 • 47 upravených článkov,
 • 171 celkových úprav,
 • 14 redaktoriek a redaktorov,
 • 94,5 KB pridaného textu.