Záchrana dát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

V počítačovej terminológii záchrana dát znamená proces obnovy dát z poškodeného pamäťového média, keď dáta nemôžu byť prečítané normálnym spôsobom. Dáta sa zachraňujú väčšinou z interných alebo externých pevných diskov (HDD, SSD diskov, USB kľúčov, CD, DVD, magnetických pások, RAID polí, ale aj iných elektronických zariadení. Záchrana dát je potrebná v prípade, že médium bolo poškodené fyzicky (pád na zem, opotrebovanie materiálu) alebo logicky (systém kvôli chybe súborového systému zabraňuje operačnému systému pristúpiť na HDD).

Medzi typické situácie straty dát patrí zlyhanie operačného systému, poškodenie na pamäťovom médiu, omylom vymazané súbory. Cieľom záchrany dát je všetky údaje skopírovať na iné médium.

Fyzické poškodenie[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje veľké množstvo fyzických poškodení pamäťového média, počnúc ľudskou chybou a končiac prírodnými pohromami. Pri CD médiách môže byť poškriabaná kovová vrstva, pri HDD môže byť poškodený povrch (zlé sektory), poškodené hlavy, motor disku. Fyzické poškodenie spôsobuje stratu dát, no vo väčšine prípadov je poškodená aj logická štruktúra súborového systému. Pred tým aby boli dostupné súbory aj adresáre, na pamäťovom médiu musí byť vyriešené aj logické poškodenie.

Spôsob záchrany dát[upraviť | upraviť zdroj]

Záchrana dát z fyzicky poškodených médií môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi. Niektoré poškodenia môžu byť vyriešené výmenou komponentu disku. Po tejto operácii môže byť disk fyzicky funkčný, no často treba vyriešiť ešte logické poškodenie.

Logické poškodenie[upraviť | upraviť zdroj]

Logické poškodenie sa týka hlavne situácií, keď pamäťové médium nemá hardvérové poškodenie, ale iba softvérové. Problém sa dá vyriešiť spustením softvérového nástroja na záchranu dát.

Priebeh záchrany dát[upraviť | upraviť zdroj]

Úspešná záchrana dát sa skladá väčšinou zo 4 krokov. Môžu sa líšiť podľa miery poškodenia média.

1. krok: Oprava pevného disku[upraviť | upraviť zdroj]

Oprava pevného disku znamená, že disk dokáže čítať dáta. Ak sú zlé čítacie hlavy, treba ich vymeniť, ak je zlá doska, treba ju opraviť alebo vymeniť.

2. krok: Klon disku na nový disk alebo do obrazu disku[upraviť | upraviť zdroj]

Keď zlyhá pevný disk, najväčšou prioritou je získať z neho nejaké dáta. Vytvorenie klonu obsahu disku zaistí, že v prípade testovania softvérových nástrojov nebude postihnutý pôvodný poškodený disk

3. krok: Logická záchrana dát, partície, MBR a MFT[upraviť | upraviť zdroj]

Ak bol poškodený disk vyklonovaný na nový disk a stále nie sú viditeľné dáta, je potrebné použiť softvérový nástroj na záchranu dát

4. krok: Opraviť poškodené súbory, ktoré boli obnovené[upraviť | upraviť zdroj]

Stáva sa, že aj po záchrane dát sú niektoré väčšie súbory poškodené a nutná ich oprava.