Zástava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Zástava pozri Zástava (rozlišovacia stránka).

Zástava (nesprávne [1][2] alebo zastarano [3][4] [bohemizmus]: prápor) je obyčajne obdĺžniková látka so záväznou kombináciou farieb a vzorov pevne spojená klincami so zástavovou žrďou opatrenou ozdobným špicom, menej často je spojená so zástavovým stožiarom. Používa sa ako symbol istého spoločenstva (zástava spolku, vojenská zástava práporu, pluku a pod.).

Zástava v širšom zmysle[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz zástava sa v širšom zmysle používa ako synonymum vexila, čiže zahŕňa okrem iného aj vlajku - pozri zástava (rozlišovacia stránka).

Zástava a koruhva[upraviť | upraviť zdroj]

Ak je zástava orientovaná zvislo a je spojená s priečnym rahnom, nazýva sa koruhva. Koruhva sa však často klasifikuje nie ako druh zástavy, ale ako samostatný typ vexila.

Zástava a vlajka[upraviť | upraviť zdroj]

Zástava sa od vlajky odlišuje najmä tým, že často ide o jedinečný kus, ktorý je nezastupiteľný. Pomer jej strán zástavy však nie je na rozdiel od vlajky záväzne stanovený, čo znamená, že zástava môže byť aj dlhšia.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. prápor. In: Krátky slovník slovenského jazyka, 2003 dostupné online
  2. IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; ŠALING, Samo; MANÍKOVÁ, Zuzana. Slovenčina bez chýb. 1. vyd. Veľký Šariš : SAMO, 1998. ISBN 809675243X. S. 266.
  3. Slová zástava, vlajka, prápor, štandarda ako termíny. In: Slovenský reč, 1948, č. 7-8, S. 262-263 [1]
  4. prápor. In: Slovník slovenského jazyka, 1959-1968. dostupné online

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]