Zbohom a ďakujeme za ryby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zbohom a ďakujeme za ryby (orig. So Long, and Thanks for All the Fish, 1984) je štvrté pokračovanie pentalógie od spisovateľa Douglasa Adamsa.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Kniha začína Arthurom Dentom, blúdiac po celej galaxii, pričom sa snaží nájsť „posledné miesto vo vesmíre, kde by očakával všetko, okrem 3,976,000,000 ľudí ktorí sa mu budú zdať povedomí “ menovite Zem, ktorá bola zdemolovaná v prvej knihe.

Po tom ako Arthur vysadol z vesmírnej lode na planéte do dažda v strede poľa sa dostal na cestu po ktorej by sa mal dostať az domov. Na ceste ho ošpliechalo auto, ktoré malo na nárazníku napísané „Moje druhé auto je tiež Porsche“ – čo bolo prvá známka toho, že je opäť na Zemi. Ďalšie auto, ktoré ho ošpliechalo šoféroval Rob McKenna – človek ktorý privolával dážď, pretože to bol Kráľ dažďa a on sám o tom nevedel. Ešte niekoľko áut ho ošpliechalo pokiaľ si stopol jedno auto, ktoré šoféroval chlapík menom Russel.

Ford Perfect sa práve vtedy nachádzal v Han Dold City, kde skoro prišiel o život. Príčina pokusu o odobratie jeho života spočívala v tom, že Ford sa snažil zaplatiť enormne veľké množstvo nápojov s platobnou kartou American Experss (samozrejme, dávno neplatnou). Zachránil sa iba tým, že napísal článok do Sprievodcu. Neskôr stretáva na ulici prostitútku, ktorá hovorí boháčom že byť bohatý je ok. Chcel jej ukázať v Sprievodcovi svoje dielo („Prevažne neškodná“), za ktoré mu Sprievodca dlží 15-ročný plat a ktoré bude o 5 minút vymazané. No namiesto toho aby sa heslo, ktoré opisovalo Zem vymazalo. sa updatol celý jeho opis Zeme. To bolo dôvodom, prečo okamžite musel opustiť tento svet a vydať sa na Zem.

Arthur čoskoro zistil že nemá rád Russela, no na prvý pohľad sa mu zapáčila dievčina, ktorá ležala vzadu na sedadlách. Arthur zistil, že sa volá Fenny. Fenny trpí nejakou „mentálnou“ vadou po tom, čo on nazval „halucinácia s veľkými žltými vesmírnymi loďami“ – všetci totiž veria že demolácia Zeme bola iba halucinácia vyvolaná CIA.

Russel ho vysadil neďaleko jeho nezničeného domu. Po tom, ako sa dostal do domu cez hromadu letákov, si Arthur všimol malé dekoratívne akvárium, na ktorom bolo napísane „Zbohom a ďakujeme“. Keďže nemohol zaspať, lebo sa mu zdalo, že je nejakou silou spojený zo Zemou ako takou a neustále myslel na Fenny, išiel si polietať po okolí (naučil sa to v predchádzajúcej knihe).

Nasledujúci deň sa Arthur cítil odpočinutý a preto začal pratať svoj dom, zavolal do práce (Jednoducho povedal, že sa zbláznil, ale teraz je to už lepšie, tak sa chce opäť vrátiť. Zobrali ho späť.), obvolal všetky nemocnice v okolí či nemajú nejaký záznam o dievčati, ktoré sa volá Fenny, no neúspešne.

O 2 mesiace neskôr Arthur uvidel Fenny ako stopuje. Ponúkol jej odvoz až do Londýna ale odmietla, tak ju zviezol aspoň na vlakovú stanicu. Na vlakovej stanici si Arthur kúpil tombolu od veľmi dotieravej pani, ktorá sa miešala do jeho rozhovoru s Fenny. Chcel jej vyznať lásku, ale nestihol to, lebo jej vlak už odchádzal. Jedine Arthurove štastie bolo, že Fenny mu dala svoje telefónne číslo. Stihol sa ešte dozvedieť, že jej meno je Fenchurch podľa Fenchurch Street (vlakového nástupišťa), kde bola Fenny počatá. Arthur vyhral v tombole zbierku piesní. Neskôr si ale uvedomil svoj omyl. Na tombolovom lístočku, ktorý vymenil za výhru, bolo Fennyno číslo. Arthur znovu upadá do depresie.

Arthur stretáva Roba McKenna. Rob mu povie o svojom prekliatí, že kadiaľ cestuje, tak tam prší a že si o tom vedie denník už dobrých 15 rokov. Arthur mu poradí, aby ten denník niekomu ukázal a nesťažoval sa. Neskôr sa táto knižka stala známa pod názvom Boh Dažďa a Robovi zarobila dosť peňazí.

V predchádzajúcej knihe Arthur strávil 5 rokov svojho života na prehistorickej Zemi. Nikdy sa poriadne nezaujímal, kde je tá jaskyňa kde strávil tých 5 rokov a keďže mal dostatok času, začal sa o to zaujímať. Kúpil si počítač (samozrejme Apple, Douglas bol veľkým fanúšikom Apple techniky) a zadal približné súradnice, ktoré boli náhodou celkom presné a vyšla mu adresa niekde v Islingtone. Chcel vidieť to miesto a tak sa vybral na malý výlet. Keď zaklopal na dvere tej adresy, otvorila mu Fenny. Tak sa začal vzťah medzi nimi dvoma.

V nastávajúcich konverzáciách sa dozvedeli veľa detailov o sebe navzájom. Arthur zistil, že Fenny sa akosi cíti spojená zo všetkým. Taktiež mu prezradí, že neverí tej historke ohľadom halucinácií a myslí si, že Zem bola zničená. Povie mu, že predtým ako sa to stalo sedela v kaviarni a zrazu jej niečo obrovské napadlo no nevedela si spomenúť čo. Vedela, že v ten moment ako bola Zem zničená, zmizli zo Zeme všetky delfíny.

Potom čo Arthur zistil, že Fennyne nohy sa nedotýkajú zeme, jej ukázal ako lietať. Vyleteli vysoko na Londýn a tam sa milovali so vzduchu. V ďalšiu noc to zopakovali s tým rozdielom, že mali Sony Walkman. Hľadajúc odpovede cestovali Arthur a Fenny do Kalifornie na stretnutie Wonka Príčetného (skutočným menom John Watson). Wonko je vedec, ktorý ako jediný vie čo sa v skutočnosti stalo z delfínmi. Jeho dom bol na pláži a vyzeral dosť čudne. Podobal sa naruby otočenému domu. Volal sa Vonku z Útočišťa, vonku bolo dnu.

Wonko im ukázal dekoratívne akvárium, rovnaké ako to, ktoré našiel Arthur vo svojom dome, s vyrytým nápisom "Zbohom a ďakujeme za ryby". Fenny prezradí, že má také isté. Wonko tvrdí, že akváriá sú dary na rozlúčku od delfínov, a že sa môžu dozvedieť, čo sa stalo s delfínmi a so Zemou, keď si akváriá priložia k ušiam. Arthur a Fenchurch tak urobia a zistia, že táto nová Zem je "tieňová" Zem, pravdepodobne Zem z alternatívnej časovej línie, ktorú do vesmíru priniesli delfíny. Tie potom odišli zo Zeme, ešte pred jej zničením a preniesli z nej všetko na novú Zem, ktorú potom tiež rýchlo opustili. Posledná správa znela “Táto nádoba bola zakúpená spoločnosťou Kampaň za záchranu ľudí pre Vás”

Na spiatočnej ceste sa rozhodnú opustiť Zem, aby uvideli odkaz Bohov k ich stvoreniam". Čakajú na lietajúci tanier, ktorý pri pristátí zničí veľkú časť Londýna a nesie so sebou obrovského robota a Forda Prefecta. Ford navštívi Arthura a vysvetlí mu, ako a prečo predavača Sirius Cybernetics Corporation zneškodnil. Ten mal očividne za úlohu, nájsť nové civilizácie a predávať Advanced Music Substitute Systems reštauráciám, výťahom a (vínnym) barom. A ak civilizácie neboli natoľko vyspelé, mal umelo zrýchliť ich rast, až kým neboli dostatočne rozvinuté.

Ford pomohol Arthurovi a Fenny ukradnúť lietajúci tanier a nasmerovať ho na planétu, kde je Odkaz Bohov k ich Stvoreniam. Počas tejto cesty mal Ford možnosť vidieť všetky filmy, ktoré si nestihol pozrieť počas svojho pobytu na Zemi. Keď dorazili na planétu, stretli umierajúceho Marvina (umieral pretože bol 37-krát starší ako vesmír) a pomohli mu prečítať správu. Správa znela „OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA SPÔSOBENÉ ŠKODY“. Marvinove posledné slová boli „„Myslím,” zabrblal z hĺbky drnčiaceho zhrdzaveného hrudníku, “že z toho mám celkom dobrý pocit.”“

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Postavy sú také isté ako v prvej knihe – Stopárov sprievodca galaxiou.