Zbohom zbraniam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zbohom zbraniam
A Farewell to Arms

Autor Ernest Hemingway
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Nakladateľstvo originálneho vydania Scribner's Magazine
Dátum 1. vydania originálu 1929
Literárny žáner román

Zbohom zbraniam (angl. A Farewell to Arms; 1929) je román Ernesta Hemingwaya, dej sa odohráva na talianskom fronte počas Prvej svetovej vojny. Kniha bola vydaná v roku 1929, rozpráva príbeh poručíka („Tenente“), ktorý je zároveň rozprávač, Frederica Henryho, ktorý má na starosti sanitky poľnej nemocnice v Talianskej armáde. Názov diela pochádza z básne anglického dramaturga Georgea Peelea.

Zbohom zbraniam je príbeh lásky medzi Američanom Fredericom Henrym a Catherine Barkleyovej na pozadí 1. svetovej vojny, cynizmu a bojov. Toto dielo zabezpečilo Hemingwayovi status moderného amerického spisovateľa a zároveň to bol aj jeho prvý bestseller.

Román sa dočkal v roku 1930 divadelnej adaptácie a následne aj filmovej adaptácie v roku 1932 (remake v roku 1957). Film z roku 1996 Láska a vojna popisuje Hemingwayov život vodiča sanitky.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Román je rozdelený do piatich kníh. V prvej knihe zoznamuje Rinaldi Frederica s Catherine, Frederic zvedie Catherine čím sa začína ich vzťah. Na fronte je Frederic zranený mínometným granátom a je prevezený do nemocnice v Miláne. V druhej knihe sa prehlbuje vzťah Catherine a Frederica počas leta stráveného v Milánskej nemocnici. Frederic sa zaľúbi do Catherine a ešte predtým ako je preliečený je Catherine v treťom mesiaci tehotenstva. Frederik sa v tretej knihe vracia k svojej jednotke ale krátko na to Rakúšania prelomia talianske línie V Bitke pri Caporette a talianska armáda je prinútená k ústupu. Počas ústupu Frederica zatkne „bojová polícia“ a odvlečie na miesto kde vypočúvajú a následne súdia dôstojníkov za „zradu“ ktorá viedla k talianskej porážke. Keď si Frederic uvedomí že každý vypočúvaný je popravený, uniká skokom do rieky. V štvrtej knihe sa Frederic stretáva s Catherine a spolu ujdú na člne do Švajčiarska. V piatej knihe žijú Frederic a Catherine pokojný život v horách až kým nenadíde čas pôrodu. Po dlhom a bolestivom pôrode sa im narodí mŕtvy syn. Catherine následne začne silne krvácať a zomiera. Román sa končí tým ako sa Frederic vracia v daždi naspäť do hotela.

Téma[upraviť | upraviť zdroj]

Román o láske, ktorá prišla v nevhodný čas, chcela ho poprieť a vymaniť sa z neho, a možno práve preto stroskotala. Román opisuje romantický milostný vzťah amerického poručíka Fredericka Henryho, ktorý slúži ako dobrovoľník v talianskej armáde a sestričky Catherine Barkleyovej, ktorí sa náhodou stretávajú v jednej ošetrovni - na ich osudoch autor dokumentuje hrozné okamihy a účinky 1. svetovej vojny.

Život je krutý,aj keď dáva zbohom zbraniam, šťastia sa nedočkáš!

Idea[upraviť | upraviť zdroj]

Vyjadrenie nezmyselnosti vojny, označenie vojny ako symbolu všeobecného chaosu a zbytočného umierania a ničenia ľudských hodnôt v kontraste s láskou.

Prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatok sa odohráva na talianskom fronte v okolí mestečka Gorizia. Postupne sa dej posúva ako Taliani postupujú ďalej do hôr. Po zranení odchádza Henry na liečenie do Milána, neskôr sa znova vracia, potom je ale vydaný rozkaz na ústup, vtedy Henry uteká naspäť do Milána, kam medzičasom odišla aj Catherine Barkleyová. Spolu následne utekajú do Švajčiarska.

Celý dej sa odohráva cez 1. svetovú vojnu

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Frederik Henry (Hemingway) - americký dôstojník, ktorý sa dobrovoľne prihlási do talianskej armády k ambulančnej jednotke. Jeho poslanie vo vojne je neurčité, bezperspektívne. Henry si svoje vojenské remeslo vykonáva v neustálom presvedčení, že táto vojna s ním nemá nič spoločné, nevidí sa mu nebezpečnejšou než vojna v kine. Je veľmi odvážny a priateľský, má mnoho známych. Z osamelosti uprostred cudzieho, nepochopiteľného sveta ho vyslobodzuje náhodná známosť s Catherine. Na konci sa Frederik rozhodne zabudnúť na vojnu, čo je výsledkom jeho dozrievajúcej skúsenosti:“Uzavrel som separátny mier.“ Vzbura Frederika Henryho je ušľachtilá, jej predpokladom však je finančné zabezpečenie, nijaké väzby na krajiny, za ktoré človek bojuje a názor na vojnu ako na vypovedateľnú zmluvu.
  • Catherine Barkleyová - anglická ošetrovateľka, ktorá sa v Taliansku zoznámi s Frederikom Henrym. Spočiatku ho navonok odmieta, no postupne mu sama vyjadruje svoju lásku a náklonnosť. K Henrymu je priama, otvorená a je mu celý čas oddaná. Je rozumná, vie si zachovať chladnú hlavu v komplikovaných situáciách. Keď Henry odchádza na front, je odhodlaná sama sa postarať o seba i dieťa, ktoré čaká. Kvôli Henrymu sa vzdá svojej práce a priateľky, aby s ním mohla utiecť do Švajčiarska. Pred smrťou sa zachová veľmi odvážne, nebojí sa jej. Inšpiráciou pre postavu Catherine bola Agnes von Kurowská, sestra, ktorá sa starala o Hemingwaya v nemocnici v Miláne. Plánovali spoločnú svadbu, ale po návrate do Ameriky si to rozmyslela.

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Helen Furgasnová: Škótska ošetrovateľka, ktorá viackrát vystupuje do popredia ako ochrankyňa Catherine. Potom si uvedomuje,že sa majú radi a dáva im požehnanie. Kitty Cannellová, parížska módna korešpondentka bola predlohou Helen Fergusonovovej.
  • Poručík Rinaldi: Henryho priateľ a spolubývajúci v Gorizii. Pracuje ako armádny lekár. Neustále si Henryho doberá. Vždy si s ním rád vypije za fľašku vína alebo mu požičia peniaze. Rozdeľuje ich až neorganizovaný ústup vojska, keď strácajú kontakt. Inšpirácia pre postavu Rinaldiho nie je známa aj keď sa už raz objavil v zbierke poviedok V našich časoch.
  • Kurát: mladý, hanblivý a nábožensky presvedčený, preto si z neho v jedálni uťahovali všetci dôstojníci. Jediný, kto si ho nedoberal a rád sa s ním zhováral bol Henry. Táto postava sa zakladá na osobe Dona Giuseppe Bianchiho, kňaza 69-ho a 70-eho regimentu Brigata Ancona.