Zippo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mosadzné Zippo

Zippo je kovový zapaľovač vyrábaný americkou spoločnosťou Zippo Manufacturing Company sídliacou v Pensylvánii. Predáva sa celosvetovo v rôznych podobách už vyše 90 rokov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť založil George G. Blaisdell v roku 1932 a už začiatkom roka 1933 bol vyrobený prvý zapaľovač. Názov "zippo" je odvodený od anglického slova "zipper", čo znamená zips - Blaisdell mal rád ako to slovo znie a "zippo" sa mu zdalo byť modernejšie. V roku 1936 si nechal zapaľovač patentovať.

O pár rokov na to, počas druhej svetovej vojny, popularita Zippa prudko vzrástla. Všetka výroba zapaľovačov bola sústredená pre potreby Armády Spojených štátov. Zippo bolo vyrábané z mosadze, no kvôli nedostatku surovín sa neskôr začalo vyrábať z ocele. Po vojne sa stávalo ešte populárnejšie a používali ho rôzne spoločnosti vo svojich reklamách a prezentáciách. Za celé roky sa jeho základný mechanizmus vôbec nezmenil.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi jeho najznámejšie vlastnosti patrí odolnosť voči vetru. Vďaka použitému špeciálnemu palivu (predtým benzín) a dizajnu komína, dokáže plameň odolávať aj vlhkejšiemu počasiu. Kvôli tomu je aj ťažké zahasiť plameň sfúknutím, správne je plameň hasiť zatvorením zapaľovača, tým zamedziť prístup kyslíka. Plameň však nepochádza priamo z paliva - v zapaľovači sa nachádza knôt nasiaknutý palivom. Pri zatvorení zapaľovača teda nedôjde k nijakému uzatvoreniu prívodu paliva. Zvuk otvárania a zatvárania poklopu je jeden z najcharakteristickejších znakov tohto zapaľovača; spôsobuje hlasné cvaknutie. Firma Zippo taktiež poskytuje originálne doplnky na výmenu k zapaľovaču - palivo, kamienky a knôt. Spoločnosť taktiež garantuje doživotnú záruku na všetky svoje zapaľovače. Ak sa v nich čokoľvek pokazí, spoločnosť to priamo vo svojej továrni opraví a ak to nie je možné opraviť, zákazník dostane nový zapaľovač.[1]

Zážih pomocou kolieska a kamienka

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Zippo sa skladá z viacerých častí, všetky sa dajú od seba oddeliť a tie, ktoré sa podieľajú na zážihu a horení plameňa sú jednoducho vymeniteľné. Samotný zapaľovač je v podstate ukrytý vo vnútri kovového obalu. Obal je z dvoch častí spojených pántami. Horná časť tvorí poklop a do spodnej časti je zasunutý zapaľovač. Ten je možné z obalu jednoducho vytiahnuť. V hornej časti zapaľovača je komín, v ktorom trčí knôt nasiaknutý palivom. Vedľa neho je kovové vrúbkované koliesko a pod ním kamienok, ich trenie spôsobuje iskrenie, čo zapáli knôt. Zo spodnej časti zapaľovača vedie hrubá látka, ktorú je jednoduché nadvihnúť. Pod ňou sa nachádza vata a v nej zvyšok knôtu. Zo spodku sa teda zapaľovač plní palivom; nasiakne ním vata a následne aj knôt. Pozdĺž zapaľovača je ešte menší otvor, v ktorom je zospodu zaskrutkovaná pružina. Tá slúži na pritláčanie aj opotrebovaného kamienka ku koliesku. Pružinu je možné vybrať a kamienok jednoducho vymeniť.

Cena a originalita[upraviť | upraviť zdroj]

Zippo sa predáva celosvetovo a historické kusy majú vysokú zberateľskú hodnotu. Dôsledkom toho je aj veľký výskyt falšovaných zapaľovačov. Originálne Zippá sa spoznávajú podľa viacerých kritérií, ako napríklad vyryté logo firmy a dátum výroby na spodok zapaľovača, bezpečnostné varovania na zapaľovači, použité materiály na výrobu a pod. Bežná cena sa pohybuje od 18 amerických dolárov (na Slovensku od cca 500 Sk/17 €). Vzácne kusy z druhej svetovej vojny alebo z vojny vo Vietname majú veľmi vysokú hodnotu, napríklad model z roku 1933 bol v roku 2001 zakúpený firmou za 18 000 dolárov.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.zippo.com/repairs/zippoGuarantee.aspx
  2. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2008-12-28]. Dostupné online. Archivované 2010-01-14 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Zippo