Preskočiť na obsah

Zumba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zumba je tanečný fitnes program, ktorý vytvoril kolumbijský tréner a choreograf Alberto „Beto“ Perez.[1] Zumba predstavuje aeróbny tréning- ide o formu intervalového tréningu, využíva sa pomenovanie (intermittent training)- „prerušovaný tréning“. Striedajú sa pomalé a rýchle skladby. Tepová frekvencia sa po dobu tréningu udržuje v aeróbnej zóne, zvyšuje sa a klesá s meniacou sa skladbou.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladateľom zumby je kolumbijský fitnes tréner a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Na zumbu vlastne prišiel úplnou náhodou v deväťdesiatych rokoch. Jedného dňa dorazil na svoju hodinu aerobiky, ale zistil, že si zabudol kazetu s hudbou.[2] Preto použil tú, ktorú počúval cestou na tréning a improvizoval. Klientom sa to páčilo tak, že si o túto hodinu potom hovorili sami.

Alberto Perez založil neskôr s presunom do USA z Kolumbie organizáciu Zumba Fitness LLC, ktorá zastrešuje Zumbu po celom svete. Ochrannou známkou „Zumba“ vlasné spoločenstvo Zumba Fitness LLC.[3]

Priebeh lekcie[upraviť | upraviť zdroj]

Lekcia Zumby väčšinou trvá z pravidla 60 minút, začína warm-upom, ktorý čerpá a používa podobné prvky ako aerobik. V tejto časti inštruktor pripraví cvičencov nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke na ďalšiu časť hodiny. Po rozcvičení nasleduje tanečná párty, plná latino-amerických rytmov, kde hrá hlavnú rolu hudba. Používa sa prevažne latino-americká hudba (salsa, merengue, reggaeton, calypso, cumbie, cha-cha, quebradita, mambo, jive ) ďalej sa stretávame aj s prvkami orientálnych a afrických tancov, s flamengom a gréckymi tancami.

Hudba je veľmi hlasitá, ako na párty. Účastníci lekcie sa riadia zmenami hudby v konkrétnej skladby.

Každý tanec má základné kroky a preto aj Zumba ma svoje štandardné kroky. Tieto kroky sú súčasťou lekcie a preto aj vo variáciách, aerobikové prvky do strednej časti lekcie Zumby nepatria. Latino-americká hudba predstavuje 80% z hodiny, zvyšok môže predstavovať moderná hudba, ako napr. hip hop. Na zemi sa nikdy necvičí, všetko prebieha v stoji. Lekcia končí pomalou skladbou, keď sa vykoná cool down (zníženie tepovej frekvencie) a dôležitý strečing.

Je efektívna, založená na princípe intervalového tréningu, ktorý maximalizuje výdaj kalórií, spaľovanie tukov a tónovanie svalov.

Choreografie zahŕňajú striedanie rýchlych a pomalých rytmov na princípe vytrvalostného intervalového tréningu s cieľom vyformovať a posilniť celé telo a zároveň spaľovať tuk.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku zumba na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zumba cvičení, Květen 2010
  2. Fun Times Guide, Duben 2009
  3. CNN.com, Prosinec 2008