Fraser (rieka): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Jonesy (diskusia | príspevky)
Idioma-bot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: sv:Fraserfloden
Riadok 72: Riadok 72:
[[pt:Rio Fraser]]
[[pt:Rio Fraser]]
[[ru:Фрейзер (река)]]
[[ru:Фрейзер (река)]]
[[sv:Fraserfloden]]
[[uk:Фрейзер (річка)]]
[[uk:Фрейзер (річка)]]
[[zh:弗雷澤河]]
[[zh:弗雷澤河]]

Verzia z 12:31, 15. júl 2008

Rieka Fraser
Povodie rieky Fraser
 Dĺžka toku  1 375 km
 Plocha povodia  220 000 km²
 Kontinent  Severná Amerika
 Prameň  Mount Robson,

 Skalnaté vrchy

 Ústie  Strait of Georgia,

 Tichý oceán

Fraser je najdlhšia rieka v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Pramení v blízkosti hory Mount Robson v kanadskej časti Skalnatých vrchov a ústí do Tichého oceánu v kanadskom meste Vancouver. Je desiatou najdlhšou riekou v Kanade. Bola vyhlásená za súčasť kanadského prírodného dedičstva.

Geografia

Západ slnka nad riekou Fraser pri meste Coquitlam

Rieka Fraser odvodňuje plochu viac ako 220 000 km². Na svojom prvom úseku rieka smeruje na severozápad, po prekročení 54° severnej šírky se stáča na juh. U mesta Prince George sa sprava spája s vodami rieky Nechako a ďalej pokračuje na juh, kde sa pri meste Lytton zľava spája s riekou Thompson. U mesta Hope sa postupne otáča na západ a dostáva sa zo zovretia pohoria Coast Mountains, v ktorých rieka vytvorila hlboký kaňon – Fraser Canyon, ktorý má niekoľko sto kilometrov na dĺžku. Za mestom Hope je rieka a jej údolie širšie, rieka v údolí Fraser Valley tečie popri mestách Chilliwack, Abbotsford a Mission a východných predmestiach Vancouveru. Po 100 kilometroch začne vytvárať deltu, ktorej ramená odvádzajú vodu do úžiny Strait of Georgia. Oblasť ležiaca na juh od Vancouveru, vrátane miest Richmond a Delta, leží na plochom záplavovom území. Cez ústie rieky Fraser pretečie za rok 112 km³ vody a rieka do vôd oceánu prinesie 20 miliónov ton sedimentov.

Dejiny

Rieka Fraser pri meste Mission
Súbor:NewWestminsterPattullo.jpg
Rieka Fraser pri meste New Westminster

Horná časť rieky Fraser bola preskúmaná sirom Alexandrom Mackenziem v roku 1793 a celý jej tok Simonom Fraserom v roku 1807, ktorého výprava potvrdila, že rieka Fraser nie je prepojená s riekou Columbia.

K rieke Fraser sa viaže veľká časť histórie provincie Britská Kolumbia. Bola dôležitým prepojením medzi pobrežím a vnútrozemím Kanady po strate územia ležiaceho na juh od 49 rovnobežky po podpise Oregonskej zmluvy v roku 1846. Je miestom prvého zaznamenaného osídlenia domorodého obyvateľstva, cestou, po ktorej prúdili zástupy prospektorov počas zlatých horúčok a hlavnou dopravnou tepnou v začiatkoch budovania priemyslu a obchodu v provincii.

Využitie rieky

Rieka Fraser, najmä jej dolný tok, je plne využívaná ľudskou činnosťou. Pri jej brehoch sa nachádzajú úrodné polia, jej vody využívajú celulózky a niekoľko priehrad, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Treniu lososov, ktoré putujú proti jej prúdu, nič nebráni, keďže jej hlavný tok nebol nikdy prehradený. Jej delta, najmä územie na okolí zátoky Boundary Bay, je dôležitou zastávkou pre migrujúce vtáctvo.

Hlavné prítoky


Externý odkaz

Súradnice: 49° 10′ 10″ s. š., 122° 28′ 56″ z. d.