Ária: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
DragonBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: mn:Ари
male doplnenie
Riadok 1: Riadok 1:
'''Ária''' je [[skladba]] pre [[sólový spev]] s inštrumentálnym sprievodom. Je to významná časť [[opera|opery]] kantáty, oratória alebo samostatná koncertná skladba.
'''Ária''' (z tal. vzduch) je [[skladba]] pre [[sólový spev]] s inštrumentálnym sprievodom, prevažne [[orchester|orchestrálnym]]. Najbežnejšia je v opere, ale môže byť aj súčasťou [[oratórium|oratória]], alebo [[kantáta|kantáty]]. Existujú aj koncertné árie, ktoré nikdy neboli súčasťou nejakého väčšieho diela (napr. [[Ludwig van Beethoven|Beethovenova]] ária "Ah Perfido", alebo viaceré [[Wolfgang Amadeus Mozart|Mozartove]] koncertné árie).

Krátka ária sa nazýva '''''arietta'''''.

Prvé známe árie poznáme zo 14. storočia. Postupne sa zdokonalovali. V 17. storočí bola pre ne typická forma ternaria, skladajúca sa z troch častí, v ktorej posledná časť bola opakovaním začiatku árie (podľa schémy A-B-A). Tieto ária sa nazývajú aj "da capo árie". Árie v operách boli od seba väčšinou oddelené "recitatívmi" alebo nejakým hudobným motívom (bez spevu), ale v niektorých operách sa môžu árie plynule nadväzovať jedna na druhú (napr. [[Giuseppe Verdi|Verdiho]] opera [[Nabucco]]), alebo dokonca plynule do seba prechádzať (keď je vobec tažké od seba odlíšiť jednotlivé árie), napr. [[Richard Wagner|Wagnerove]] opery.



== Externé odkazy ==
== Externé odkazy ==

* {{filit|fva/aria.html}}





Verzia z 10:55, 18. marec 2009

Ária (z tal. vzduch) je skladba pre sólový spev s inštrumentálnym sprievodom, prevažne orchestrálnym. Najbežnejšia je v opere, ale môže byť aj súčasťou oratória, alebo kantáty. Existujú aj koncertné árie, ktoré nikdy neboli súčasťou nejakého väčšieho diela (napr. Beethovenova ária "Ah Perfido", alebo viaceré Mozartove koncertné árie).

Krátka ária sa nazýva arietta.

Prvé známe árie poznáme zo 14. storočia. Postupne sa zdokonalovali. V 17. storočí bola pre ne typická forma ternaria, skladajúca sa z troch častí, v ktorej posledná časť bola opakovaním začiatku árie (podľa schémy A-B-A). Tieto ária sa nazývajú aj "da capo árie". Árie v operách boli od seba väčšinou oddelené "recitatívmi" alebo nejakým hudobným motívom (bez spevu), ale v niektorých operách sa môžu árie plynule nadväzovať jedna na druhú (napr. Verdiho opera Nabucco), alebo dokonca plynule do seba prechádzať (keď je vobec tažké od seba odlíšiť jednotlivé árie), napr. Wagnerove opery.


Externé odkazy