Edward Jenner: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Xqbot (diskusia | príspevky)
GhalyBot (diskusia | príspevky)
d r2.7.2) (robot Pridal: arz:ادوارد جينر
Riadok 41: Riadok 41:
[[an:Edward Jenner]]
[[an:Edward Jenner]]
[[ar:إدوارد جينر]]
[[ar:إدوارد جينر]]
[[arz:ادوارد جينر]]
[[ast:Edward Jenner]]
[[ast:Edward Jenner]]
[[az:Edvard Cenner]]
[[az:Edvard Cenner]]

Verzia z 09:07, 27. január 2013

Edward Jenner
anglický lekár
anglický lekár
Narodenie17. máj 1749
Berkeley, Anglicko
Úmrtie26. január 1823 (73 rokov)
Berkeley, Anglicko
PodpisEdward Jenner, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Edward Jenner
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Edward Jenner

Edward Jenner (* 17. máj 1749, Berkeley, Gloucestershire – † 26. január 1823, Berkeley, Gloucestershire) bol anglický dedinský lekár, ktorý sa preslávil zavedením prvej vakcíny proti kiahňam.

Už v roku 1721 zaviedla v Anglicku prvé očkovanie proti kiahňam Lady Mary Wortley Montagu. Použila pritom metódu už skôr používanú v Turecku. Očkovanie spočívalo v zámernom nakazení pacienta sušeným hnisom z pľuzgierov pravých kiahní, v ktorom je pôvodca oslabený. Kiahne sú však veľmi virulentné a tak aj následný ľahší priebeh ochorenia mohol viesť k znetvoreniu alebo dokonca k smrti pacienta, ktorý bol navyše po celú dobu infekčný a mohol šíriť ďalej chorobu.

Jenner pracoval ako praktický lekár v Berkeley v grófstve Gloucestershire. Všimol si pritom, že ľudia, ktorí prichádzali často do styku s dobytkom a nakazili sa kravskými kiahňami, takmer nikdy nedostali pravé kiahne.

14. mája 1796 sa rozhodol uskutočniť pokus a zámerne naočkoval osemročnému Jamesovi Phippsovi hnis z vriedku spôsobeného kravskými kiahňami. Chlapec ochorel na kravské kiahne, ale o šesť týždňov sa uzdravil. Jenner ho potom infikoval vakcinačnou dávkou pravých kiahní. Podľa Jennerovho predpokladu ochorenie neprepuklo. Tento pokus je považovaný za prvú skutočnú vakcináciu.

Jenner potom použil túto metódu ešte veľakrát a v roku 1798 o svojich výsledkoch publikoval článok, v ktorom nazval svoju metódu vakcinácie (z latinského slova vacca, slovensky krava) a pre pôvodcu nákazy zaviedol termín vírus.

V Phippsovom dome je v súčasnosti Jennerove múzeum.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy