Peňažná sústava (jedna ekonomika): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Bronto (diskusia | príspevky)
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
{{pracuje sa}}
'''Peňažná sústava''' (iné názvy: '''peňažný systém, menová sústava, menový systém, monetárna sústava, monetárny systém, národná peňažná sústava/menová sústava/monetárna sústava, národný peňažný systém/menový systém/monetárny systém, sústava peňažného obehu''') je<ref>Woll, A. et al.: Wirtschaftslexikon, 1992</ref><ref>{{filit|fvs/sustava_penazna.html}}</ref>:
'''Peňažná sústava''' (iné názvy: '''peňažný systém, menová sústava, menový system, národná peňažná sústava/menová sústava/monetárna sústava, národný peňažný systém/menový systém/monetárny systém''') môže byť:
*v širšom zmysle: časť hospodárskeho systému pozostávajúca z pravidiel a inštitúcií peňažníctva jedného štátu (resp. určitého zoskupenia štátov),
*a) časť [[hospodárske zriadenie|hospodárskeho zriadenia]], ktorá zahŕňa všetky pravidlá a inštitúcie peňažníctva (definovaného ako záležitosti súvisiace s peniazmi) jednej ekonomiky (t.j. vrátane napríklad rôznych pravidiel, ktoré nie sú priamo napísané v zákonoch)
*v užšom (častejšom) zmysle (synonymum je '''mena'''): len právna fixácia tejto časti hospodárskeho systému, teda právnymi predpismi štátu (a/alebo medzinárodnými dohodami) stanovená sústava vydávania, krytia a obehu [[peniaze|peňazí]] v danom [[štát|štáte]] (resp. zoskupení štátov).
*v užšom zmysle:
**b) časť hospodárskeho zriadenia uvedeného v bode a, ktorá je právne fixovaná (najmä štátom) (t.j. na rozdiel od bodu c vrátane napr. bankového dohľadu, bankového a ostatného finančného sektora, devízových predpisov a zabezpečenia vkladov)
**c) právnymi (najmä štátnymi) predpismi stanovená sústava peňažných jednotiek (vrátane stanovenia ich hmotných foriem) a ich tvorby (vrátane otázky, či a ako majú hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia v jednom štáte (resp. určitej skupine štátov), t.j. právnymi (najmä štátnymi) predpismi stanovená peňažná sústava v zmysle e
**d) zákonom upravený spôsob vydávania (emisie) a organizácie obehu peňazí platný v jednom štáte (táto definícia je prakticky zhodná s definíciou b alebo c)

'''Peňažná sústava''' alebo '''peňažný systém''' môže byť aj:
*e) (nejakým spôsobom jednotu tvoriaca) sústava peňažných jednotiek a ich hmotných foriem a ich tvorby (vrátane otázky, či a ako majú hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia v určitom okruhu, napríklad štáte
*f) spôsob tvorby (vrátane otázky, či a ako má hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia peňazí

Vo významoch b až d je synonymum mena. Vo významoch a až d sú zriedkavé synonymá peňažné zriadenie, menové/monetárne/peňažné usporiadanie, menová/monetárna štruktúra, alebo (najmä vo významoch b až d) aj menová/monetárna konštitúcia. Približné synonymum definície d a podobných definícií je systém/sústava peňažného obehu (tento termín sa ale nemusí týkať len zákonom ustanoveného obehu).






Peňažná sústava v užšom zmysle zahŕňa <ref>Volkov, M. I.: Ekonomický slovník, 1986</ref>:
Peňažná sústava v užšom zmysle zahŕňa <ref>Volkov, M. I.: Ekonomický slovník, 1986</ref>:

Verzia z 15:05, 2. jún 2013

Peňažná sústava (iné názvy: peňažný systém, menová sústava, menový system, národná peňažná sústava/menová sústava/monetárna sústava, národný peňažný systém/menový systém/monetárny systém) môže byť:

  • a) časť hospodárskeho zriadenia, ktorá zahŕňa všetky pravidlá a inštitúcie peňažníctva (definovaného ako záležitosti súvisiace s peniazmi) jednej ekonomiky (t.j. vrátane napríklad rôznych pravidiel, ktoré nie sú priamo napísané v zákonoch)
  • v užšom zmysle:
    • b) časť hospodárskeho zriadenia uvedeného v bode a, ktorá je právne fixovaná (najmä štátom) (t.j. na rozdiel od bodu c vrátane napr. bankového dohľadu, bankového a ostatného finančného sektora, devízových predpisov a zabezpečenia vkladov)
    • c) právnymi (najmä štátnymi) predpismi stanovená sústava peňažných jednotiek (vrátane stanovenia ich hmotných foriem) a ich tvorby (vrátane otázky, či a ako majú hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia v jednom štáte (resp. určitej skupine štátov), t.j. právnymi (najmä štátnymi) predpismi stanovená peňažná sústava v zmysle e
    • d) zákonom upravený spôsob vydávania (emisie) a organizácie obehu peňazí platný v jednom štáte (táto definícia je prakticky zhodná s definíciou b alebo c)

Peňažná sústava alebo peňažný systém môže byť aj:

  • e) (nejakým spôsobom jednotu tvoriaca) sústava peňažných jednotiek a ich hmotných foriem a ich tvorby (vrátane otázky, či a ako majú hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia v určitom okruhu, napríklad štáte
  • f) spôsob tvorby (vrátane otázky, či a ako má hodnotu viazanú na iný predmet) a ničenia peňazí

Vo významoch b až d je synonymum mena. Vo významoch a až d sú zriedkavé synonymá peňažné zriadenie, menové/monetárne/peňažné usporiadanie, menová/monetárna štruktúra, alebo (najmä vo významoch b až d) aj menová/monetárna konštitúcia. Približné synonymum definície d a podobných definícií je systém/sústava peňažného obehu (tento termín sa ale nemusí týkať len zákonom ustanoveného obehu).



Peňažná sústava v užšom zmysle zahŕňa [1]:

  • tovar, ktorý tvorí funkciu všeobecného ekvivalentu (toto je marxistická formulácia definície peňazí, tu sa ňou konkrétnejšie myslí menový kov, napr. zlato)
  • peňažnú jednotku (meradla cien), čiže menovej jednotky
  • uzákonené obežné a platobné prostriedky (kovové peniaze; papierové peniaze v užšom zmysle; bankovky v užšom zmysle)
  • spôsob razenia mincí (najmä či a nakoľko ide o zliatiny viacerých kovov alebo len čisté zlato a podobne)
  • spôsob vydávania papierových peňazí do obehu

Z historického hľadiska (resp. na základe používaného menového štandardu) rozlišujeme tieto peňažné sústavy [2]:


Referencie

  1. Volkov, M. I.: Ekonomický slovník, 1986
  2. Paulík, D.: Základy financií a meny, 2012 (bez tovarových peňazí a trimetalizmu)
  3. Pozri napr. knihu Politická ekonómia - učebnica, Slovenské vydavateľstvo politckej literatúry, 1959