Mirepoix (kuchyňa): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskusia | príspevky)
d Bot: Odstránenie 12 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q1509725)
Feťour (diskusia | príspevky)
d →‎Dejiny: typo
 
Riadok 5: Riadok 5:


== Dejiny ==
== Dejiny ==
aj keď táto technika ja pravdepodobne omnoho staršia, termín ''mirepoix'' pochádza z [[18. storočie|18. storočia]]. Ako veľa ďalších pomenovaní vo francúzskej kuchyni aj toto pochádza z mena aristokrata ktorý zamestnával kuchára používajúceho častou túto techniku prípravy pokrmov – vojvodovi z Mirepoix (1699 – 1757).
Aj keď táto technika je pravdepodobne omnoho staršia, termín ''mirepoix'' pochádza z [[18. storočie|18. storočia]]. Ako veľa ďalších pomenovaní vo francúzskej kuchyni aj toto pochádza z mena aristokrata ktorý zamestnával kuchára používajúceho častou túto techniku prípravy pokrmov – vojvodovi z Mirepoix (1699 – 1757).


== Externé odkazy ==
== Externé odkazy ==

Aktuálna revízia z 15:42, 25. január 2015

Mirepoix

Mirepoix je zmes zeleru, mrkvy a cibule často používané vo francúzskej kuchyni. Existuje mnoho regionálnych variácii, ktoré môžu obsahovať rôzne ďalšie prísady či koreniny. Mirepoix surové, pečené, varené či restované na masle alebo olivovom oleji sa používa ako základ k mnohým jedlám. Patria sem vývary, polievky, omáčky či dusené pokrmy.

Táto kombinácia surovín sa často označuje za takzvanú Svätú trojicu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď táto technika je pravdepodobne omnoho staršia, termín mirepoix pochádza z 18. storočia. Ako veľa ďalších pomenovaní vo francúzskej kuchyni aj toto pochádza z mena aristokrata ktorý zamestnával kuchára používajúceho častou túto techniku prípravy pokrmov – vojvodovi z Mirepoix (1699 – 1757).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mirepoix na nemeckej Wikipédii.