Ján Čipka: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
kat
Avemundi (diskusia | príspevky)
d →‎Životopis: pripojenia
Riadok 18: Riadok 18:


== Životopis ==
== Životopis ==
Študoval v Miskolci, na evanjelický lýceu v Kežmarku a v Levoči, právo na [[Evanjelické kolégium|Kolégiu v Prešove]], do [[1846]] techniku vo Viedni. Advokát, podnikateľ a statkár v Brezne, [[1849]] podslúžny. Založil Nástrojársky hámor v Brezne a v Topoľčanoch a na Gemeri vlastnil oceľové kovospracujúce dielne, obhospodaroval množstvo pôdy. Člen slov. študentských spolkov, Tatrína, potom Stáleho NV zvoleného [[1861]] na Memorandovom zhromaždení v Martine, kde venoval [[1000]] zl. na pripravovanú MS. Zakladajúci člen a člen prvého výboru MS, [[1863]] člen deputácie MS u cisára vednej → Š. Moyzesom. Podporovateľ slov. národných podujatí, neskôr člen Slov. národnej strany, [[1900]] v tzv. banskobystrickom procese so slov. národovcami odsúdený na 2 mesiade väzenia. Jeho pričinením pôsobila v Brezne ustanovizeň Vzájomná pomocnica, ktorá pomahala pospolitému ľudu Horehronia. Publikoval v Slov. národných novinách a v Priateľovi ľudu.
Študoval v Miskolci, na evanjelický lýceu v Kežmarku a v Levoči, právo na [[Evanjelické kolégium|Kolégiu v Prešove]], do [[1846]] techniku vo Viedni. Advokát, podnikateľ a statkár v Brezne, [[1849]] podslúžny. Založil Nástrojársky hámor v Brezne a v Topoľčanoch a na Gemeri vlastnil oceľové kovospracujúce dielne, obhospodaroval množstvo pôdy. Člen slov. študentských spolkov, Tatrína, potom Stáleho NV zvoleného [[1861]] na Memorandovom zhromaždení v Martine, kde venoval 1000 [[Rakúsky zlatý|zl.]] na pripravovanú MS. Zakladajúci člen a člen prvého výboru MS, [[1863]] člen deputácie MS u cisára vednej → Š. Moyzesom. Podporovateľ slov. národných podujatí, neskôr člen Slov. národnej strany, [[1900]] v tzv. banskobystrickom procese so slov. národovcami odsúdený na 2 mesiade väzenia. Jeho pričinením pôsobila v Brezne ustanovizeň Vzájomná pomocnica, ktorá pomahala pospolitému ľudu Horehronia. Publikoval v Slov. národných novinách a v Priateľovi ľudu.


== Literatúra ==
== Literatúra ==

Verzia z 05:52, 18. apríl 2020

Ján Čipka
advokát, verejný činiteľ, podnikateľ
advokát, verejný činiteľ, podnikateľ
Narodenie8. december 1823
Brezno
Úmrtie29. január 1902 (78 rokov)
Brezno
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Čipka

Ján Čipka (* 8. december 1823, Brezno – † 29. január 1902, Brezno) bol slovenský advokát, verejný činiteľ a podnikateľ.

Rodina

  • otec Ján Čipka (1784 – 1850)
  • matka Zuzana rod. Piscatorisová
  • manželka Ema rod. Chalupková

Životopis

Študoval v Miskolci, na evanjelický lýceu v Kežmarku a v Levoči, právo na Kolégiu v Prešove, do 1846 techniku vo Viedni. Advokát, podnikateľ a statkár v Brezne, 1849 podslúžny. Založil Nástrojársky hámor v Brezne a v Topoľčanoch a na Gemeri vlastnil oceľové kovospracujúce dielne, obhospodaroval množstvo pôdy. Člen slov. študentských spolkov, Tatrína, potom Stáleho NV zvoleného 1861 na Memorandovom zhromaždení v Martine, kde venoval 1000 zl. na pripravovanú MS. Zakladajúci člen a člen prvého výboru MS, 1863 člen deputácie MS u cisára vednej → Š. Moyzesom. Podporovateľ slov. národných podujatí, neskôr člen Slov. národnej strany, 1900 v tzv. banskobystrickom procese so slov. národovcami odsúdený na 2 mesiade väzenia. Jeho pričinením pôsobila v Brezne ustanovizeň Vzájomná pomocnica, ktorá pomahala pospolitému ľudu Horehronia. Publikoval v Slov. národných novinách a v Priateľovi ľudu.

Literatúra

Externé odkazy