Štandardná varieta (hovorový štýl)
Štandardná varieta alebo štandard alebo štandardná forma (jazyka) alebo bežná varieta je (v deleniach jazyka podľa Horeckého a podobných deleniach) je varieta/forma národného jazyka používaná v každodennom pracovnom a mimopracovnom styku. Na rozdiel od spisovnej variety je výraznejšie regionálne diferencovaná, podľa niektorých názorov v slovenčine možno hovoriť o západoslovenskom, stredoslovenskom a východoslovenskom variante štandardnej variety. V slovenčine je štandardná varieta v podstate identická s hovorovým štýlom jazyka.
Delenie jazyka podľa Horeckého a podobne je takéto: spisovná varieta (celonárodná spisovná forma) - štandardná varieta (štandardná spisovná forma) - subštandardná varieta (subštandardná spisovná forma) [- nadnárečová varieta (nadnárečová forma)] - nárečová varietu (nárečovú formu) [- a ako špecifická skupina jazyk umeleckej literatúry].
Horecký vymedzuje štandardnú varietu (uňho "štandardná forma") pre slovenčinu týmito znakmi:
- zachovávanie gramatickej stavby zhodnej so spisovnou formou
- nezachovávanie zásady vzornej výslovnosti
- voľné používanie niektorých väzieb (zahájiť činnosť).
- prenikanie niektorých českých slov ako citátov (presňidáfka); vznik a používanie veľa neologizmov (pripomienkovať)
- na rozdiel od spisovnej variety prevláda hovorená podoba
- ľahšia infiltrácia z iných jazykov (závisieť na niečom; kočka)
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroje
[upraviť | upraviť zdroj]- [1]
- slovenský jazyk. In: MISTRÍK, Jozef, et al. Encyklopédia jazykovedy. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1993. 513 s. ISBN 80-215-0250-9. S. 399.