Antoine Laurent Lavoisier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Antoine Laurent Lavoisier
Antoine Laurent Lavoisier
francúzsky chemik, ekonóm a právnik

Narodenie 26. august 1743
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 8. máj 1794 (50 rokov)
Paríž, Francúzsko

Antoine Laurent Lavoisier [vyslov: á(n)tuan lorá(n) lavuazjé] (* 26. august 1743, Paríž – † 8. máj 1794, popravený v Paríži) bol francúzsky šľachtic; chemik, ekonóm, právnik a daňový úradník.

Je zakladateľom vedeckej chémie, kalorimetrie a termochémie. Je autorom vedeckej chemickej terminológie a nezávisle od Lomonosova aj zákona zachovania hmotnosti. Vysvetlil úlohu kyslíka pri spaľovaní, okysličovaní látok a dýchaní. Zrevidoval flogistonovú teóriu horenia.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Lavoisier (čítajte Lavoazjé) sa narodil v bohatej rodine v Paríži, po smrti matky zdedil veľký majetok. V rokoch 17541761 na prianie svojho otca študoval na elitnej škole College Mazarin chémiu, astronómiu, botaniku a matematiku. Jeho študentské roky boli ovplyvnené ideálmi francúzskeho osvietenstva. Lavoisierovo nadšenie pre chémiu formoval Étienne Condillac, prominentný francúzsky učiteľ 18. storočia. Prvú prácu o chémii vydal Lavoisier roku 1764. V roku 1767 pracoval na geologickom výskume Alsaska-Lotrinska. V roku 1768 (ako 25ročný) bol zvolený za člena francúzskej akadémie vied ako uznanie jeho predošlého výskumu a za prácu o verejnom osvetlení v Paríži. Roku 1769 pracoval na prvej geologickej mape Francúzska.

O dva roky neskôr sa oženil s vtedy len trinásťročnou Marie-Anne Pierette Paulze, dcérou majiteľa farmy. Časom sa Marie-Anne stala Lavoisierovou partnerkou aj vo výskume, prekladala mu dokumenty z angličtiny (napríklad Kirwanovu Essay on Phlogiston, práce od Josepha Priestleyho). Modrená chémia sa rozvinula až v 17.- 18.storočí.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]