Balaur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Balaur
Balaur bondoc.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Infrarad (infraordo) Coelurosauria
- Maniraptora
Nadčeľaď (superfamilia) Deinonychosauria
Čeľaď (familia) Dromaeosauridae
Rod (genus) Balaur
Druh (species) Balaur bondoc
Vedecký názov
Balaur bondoc
Csiki et al., 2010
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Balaur bol rod menšieho mäsožravého dinosaura (teropóda z čeľade Dromaeosauridae. Žil v období vrchnej kriedy (stupeň mástricht, asi pred 70 miliónmi rokov) na území dnešného Rumunska (ostrov Haţeg).[1] Jediný známy exemplár predstavuje neúplná kostra, ktorej nápadným znakom sú mohutné krátke končatiny, robustnejšie ako u ostatných dromeosauridov (odtiaľ druhový názov B. bondoc, znamenajú v rumunčine „tučný, zavalitý“). Typový a doteraz jediný známy druh, Balaur bondoc bol opísaný rumunskými a americkými paleontológmi v roku 2010.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie rodu Balaur s človekom

Najnápadnejším znakom tohto asi 1,8 až 2,1 metra dlhého predátora je prítomnosť dvoch „kosákovitých“ pazúrov na každej jeho dolnej končatine;[1] ostatné dromeosauridy mali na každej len jeden. Môže však ísť aj o akúsi patológiu alebo posmrtné ohnutie druhého prsta. Predné končatiny boli pomerne redukované, aj keď nie priamo zakrpatené. Zadné nohy boli silné a slúžili skôr ku skoku ako behu. Je pravdepodobné, že Balaur bol dominantným predátorom svojho ekosystému a lovil aj väčšie živočíchy, ako bol on sám. Nie je však isté, či žil podobne ako jeho mongolský príbuzný Velociraptor v malých svorkách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Balaur na českej Wikipédii.
  1. a b CSIKI, Z., VREMIR, M.; BRUSATTE, S.L.; NORELL, M.A. An aberrant island-dwelling theropod dinosaur from the Late Cretaceous of Romania. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 2010, roč. 107, čís. 35, s. 15357 – 15361. Dostupné online. DOI10.1073/pnas.1006970107.