Byvol arni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Byvol arni v Thajsku

Byvol arni (iné názvy: arni, byvol vodný, byvol riečny, byvol divý, byvol ázijský, byvol indický; lat. Bubalus arnee, Bubalus arni, Bubalus bubalis, staršie Bubalus buffelus, Bubalus indicus a. i.) je druh z čeľade turovité.

Niektorí autori považujú domestikovanú formu tohto druhu za samostatný druh. Divý druh sa v takom prípade niekedy označuje ako Bubalus arnee/arni (v užšom zmysle; po slovensky byvol arni, arni, byvol divý v užšom zmysle) a domáci druh ako Bubalus bubalis (v užšom zmysle; po slovensky byvol domáci alebo byvol riečny v užšom zmysle). Jeden z typov domestikovanej formy - a niekedy aj celá domestikovaná forma - sa označuje aj ako karaban [1] alebo carabao [2]alebo keraban [3].

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Divé a domestikované formy byvola je dnes veľmi ťažké od seba odlíšiť, lebo stáda domácich byvolov sa miešajú s divými byvolmi a často aj znova zdivejú.

Voľne v prírode žije v Indii a v susedných krajinách. Domáca forma je typická pre Filipíny. Byvol sa veľa používa pri prácach na poli, napríklad pri oraní pôdy. Dospelé zvieratá môžu dosiahnuť aj vyše 1000 kg. V prírode sa môže byvol dožiť okolo 25 rokov. Prvých byvolov priviedli do Európy vo včasnom stredoveku. V Európe sa vyskytujú v juhovýchodnej Európe, Maďarsku a Taliansku.

Ich mlieko má vysoký obsah tuku. Tradične sa vyrába talianska mozzarella z byvolieho mlieka.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Vnútorná systematika je veľmi sporná. Wilson and Reeder 2005 [4]rozlišuje tieto poddruhy (domáca a divá forma tvoria jeden druh, pričom prvé dva poddruhy v zozname nezodpovedajú domácej a divej forme):

Iné zdroje často rozlišujú buď iba domácu formu/domáci druh a divú formu/divý druh alebo ešte podrobnejšie napríklad nasledovne [5]:

Iné zdroje rozlišujú až 74 plemien domáceho byvola.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Veľký slovník cudzích slov, 2000
  2. Encylopaedia Beliana 2
  3. Svet živočíšnej ríše, Osveta, 1984
  4. http://www.bucknell.edu/msw3/browse.asp?id=14200694
  5. http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Bubalus_bubalis.html#1ad6bbdabf14d37f5fd3dd0a26e19210