Corythosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Corythosaurus
Corythosaurus3.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetararsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Ornithischia
Podrad (subordo) Ornithopoda
Infrarad (infraordo) Iguanodontia
Čeľaď (familia) Hadrosauridae
Rod (genus) Corythosaurus
Druh (species) Corythosaurus casuaricus
Vedecký názov
Corythosaurus casuaricus
Brown, 1914
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Corythosaurus bol 7 až 10 m. dlhý bylinožravý dinosaurus, dvojnohý a štvornohý ornitopód zo skupiny Lambeosaurinae. Na rozdiel od rodu Charonosaurus zastupoval v rámci tejto skupiny rody vysokým kosteným hrebeňom, ktorý bol z bokov sploštený (podobne ako napríklad u rodu Lambeosaurus). Známy je z kostí patriacich aspoň dvom desiatkam jedincov. Žil pred 77 až 76,5 miliónmi rokov, nájdený na západe Kanady a USA.[1] Jediný druh je Corythosaurus casuaricus.

Nález a druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Fosílna kostra s odtlačkami kože

Prvé fosílie tohto dinosaura objavil už v roku 1912 americký paleontológ Barnum Brown pri rieke Red Deer v lokalite, ktorá je dnes známa ako Park dinosaurov. Išlo o takmer kompletnú kostru so zachovanými odtlačkami kože. V roku 1916 tento exemplár spolu s inými fosíliami prepravovala kanadská loď Mount Temple do Británie, bola však potopená nemeckou loďou SMS Möwe a tak 75 miliónov rokov starý náklad sa ocitol na dne atlantického oceána, kde leží dodnes.[2]

Pôvodne bolo opísaných sedem druhov rodu Corythosaurus: C. casaurius, C. bicristatus, C. brevicristatus, C. excavatus, C. frontalis a C. intermedius. Len jeden z nich je však dnes považovaný za platný - C. casaurius.[3]

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Corythosaurus patrí do podčeľade Lambeosaurinae, do ktorej sú zahrnuté aj rody Olorotitan, Hypacrosaurus alebo Lambeosaurus, pre ktoré sú charakteristické pompézne hrebene či výrastky. Najbližším príbuzným Corythosaura v rámci celej tejto podčeľade je zrejme rod Olorotitan.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Odliatok lebky juvenilného jedinca

Corythosaurus dorastal do dĺžky 10 metrov a vážil asi 4 tony. Rovnako ako všetky hadrosaury, aj Corythosaurus mal rozšírený bezzubý zobák. V čeľustiach mal stovky husto rastúcich zubov, stavaných na prežúvanie tuhého rastlinného materiálu. Celkom bolo nájdených asi 20 lebiek tohto dinosaura.[4]

Tento to pomerne hojný živočích bol vybavený na hlave polkruhovitým kosteným hrebeňom, ktorý bol, podobne ako u jeho príbuzných, dutý a napojený na dýchacie cesty. Takto slúžil na vydávanie hlasitých zvukov, ktorými komunikovali a udržovali kontakt medzi sebou členovia čriedy aj na kilometre, keď boli práve roztratení po krajine a neputovali.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ARBOUR, V. M., BURNS, M. E.; SISSONS, R. L. A redescription of the ankylosaurid dinosaur Dyoplosaurus acutosquameus Parks, 1924 (Ornithischia: Ankylosauria) and a revision of the genus. Journal of Vertebrate Paleontology, 2009, roč. 29, čís. 4, s. 1117 – 1135. DOI10.1671/039.029.0405.
  2. Dinosaurs in the Deep [online]. [Cit. 2012-01-04]. Dostupné online. (anglicky)
  3. DODSON, Peter. Taxonomic implications of relative growth in lambeosaurine dinosaurs. Systematic Zoology, 1975, roč. 24, s. 37 – 54. DOI10.2307/2412696.
  4. The Age of Dinosaurs. Ed. Dodson, Peter.; Britt, B.; Carpenter, K.; Forsterová, Catherine, A.; Gillette, David D.; Norell, Mark A.; Olshevsky, G.; Parrish, J. M.; Weishampel, David B.. [s.l.] : Publications International, LTD., 1994. ISBN 0-7853-0443-6. Kapitola Corythosaurus, s. 137.