Jean-Paul Belmondo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo
francúzsky herec

Narodenie 9. apríl 1933 (81 rokov)
Neuilly-sur-Seine, Francúzsko

Jean-Paul Belmondo (* 9. apríl 1933, Neuilly-sur-Seine, Francúzsko) je francúzsky filmový a divadelný herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádza z umeleckej rodiny, jeho otec bol francúzsky sochár Paul Belmondo, matka (sicílskeho pôvodu) bola maliarka. Brat Alain je režisér a producent a sestra Muriel tanečnica.

Mladý Belmondo sa o školu veľmi nezaujímal, bol nedisciplinovaný a bavil ho najmä futbal a box. Vo veku 16 rokov sa rozhodol, že sa stane hercom. V roku 1951 ho prijali na národnú akadémiu dramatických umení (CNSAD). V roku 1953 si zobral za manželku Elodie Constantinovú, s ktorou mal tri deti: dcéry Patriciu (* 1958, zomrela pri požiari v roku 1994) a Florence (* 1960) a syna Paula (*1963).

Filmová kariéra Jeana-Paula Belmonda sa začala vo filme Molihre (1956), no jeho prvá veľká filmová úloha bola postava anti-hrdinu Michela Poiccarda vo filme Na konci s dychom režiséra Jeana-Luca Godarda z roku 1960. Neskôr účinkoval vo filozofickom filme Jeana-Pierra Melvilla Léon Morin, kňaz, ďalších dvoch Godardových filmoch (Žena je žena, (1961) a Bláznivý Petríček, (1965). No postupne sa začína presadzovať v komerčnejších projektoch, najmä v akčných filmoch alebo komédiách, ako Muž z Ria (1965). Až do polovice osemdesiatych rokov hrával Belmondo najmä akčných, často cynických hrdinov. V neskoršom veku sa sústreďoval na divadlo a po mŕtvici v roku 2001 sa stiahol z verejného života.

V apríli 2007 ho vyznamenali najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním, rádom čestnej légie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]