Jenisej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jenisej
rus. Енисей
rieka
Bank of Yenisei River.jpg
Rieka Jenisej
Štáty Mongolsko Mongolsko,  Rusko Rusko
Prítoky
 - pravostranné Angara, Dolná Tunguska
Hlavná zdrojnica Malý Jenisej
 - výška 3 351 m
Sekundárna
zdrojnica
Veľký Jenisej
Ústie Jenisejský záliv
 - poloha Karské more, Severný ľadový oceán, Rusko
Dĺžka 5 539 km
Povodie 2 580 000 km² (258 000 000 ha)
Prietok
 - priemerný 19 800 /s
 - maximálny 190 000 /s
 - minimálny 2 700 /s
Rieka na mape
Rieka na mape
Wikimedia Commons: Yenisei River

Jenisej (rus. Енисей) je rieka, ktorá pramení (resp. vzniká) v pohorí Sajany na hraniciach Ruska a Mongolska, preteká ruskou strednou Sibírou a meria 4 092 km. Pokiaľ sa ale od sútoku Jeniseja s Angarou postupuje proti prúdu Angary a neskôr jej zdrojnicou Selengou, bude celková dĺžka takmer 5 539 km. Povodie má rozlohu 2,58 mil. km². Stredný prietok Jeniseja je 19 800 m³ za sekundu.

Jenisej vzniká sútokom Malého (Малый Енисей, Каа-Хем) a Veľkého Jeniseja (Большой Енисей, Бии-Хем) pri mesta Kyzyl (Кызыл). Zatiaľ čo Veľký Jenisej pramení v ruskej Tyve pod sajanským vrcholom Munku-Sasan (3164), Malý Jenisej vzniká sútokom riek Balyktyg-Hem a Kyzyl-Hem. Ďalší z nich, Kyzyl-Hem, pramení na mongolskej strane Sajanov pod názvom Šišhèd gol (Шишхэд гол).

Od sútoku sa rieka nazýva Horný Jenisej (Верхний Енисей) až k priehradnej nádrži Sajano-Šušenskoje vodohranilišče, pod ňou už nesie názov Jenisej.

Väčšinu svojej dĺžky Jenisej, rovnako ako ďalší sibírsky veľtok Ob, preteká bažinatou Západosibírskou nížinou z juhu na sever. Významnými pravostrannými prítokmi sú rieky Angara, ktorá vyteká z jazera Bajkal, a Dolná Tunguzka.

Medzi najvýznamnejšie mestá ležiace na jeho brehu patrí Abakan a predovšetkým Krasnojarsk. V jeho povodí nájdeme tiež Irkutsk (na Angare) alebo mongolské hlavné mesto Ulanbátar (na jednom z prítokov Selengy). Jenisej je podobne ako ďalší sibírske toky spútaný niekoľkými vodnými nádržami, k najvýznamnejším patrí Krasnojarská, Sajansko-šušeňská a Irkutská nádrž.

Jenisej je jednou z najvodnatejších ruských riek a dôležitou dopravnou tepnou, ktorá je splavná v dĺžke 3 013 km. Od jesene do jari rieka zamŕza na osem mesiacov. V jeho povodí sa nachádzajú významné náleziská farebných kovov, napr. medi, niklu a chrómu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]