Kresťanskodemokratická únia Nemecka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kresťanskodemokratická únia Nemecka
Christlich Demokratische Union Deutschlands
Cdu-logo.svg
Základné informácie
Skratka CDU
Založenie 1945
Predseda Angela Merkelová
Ideológie Kresťanská demokracia
Medzinárodné organizácie
Skupina Európskeho parlamentu Európska ľudová strana
Európska politická strana Európska ľudová strana
Medzinárodné organizácie Centrist Democrat International, International Democrat Union
Ďalšie informácie
Mládežnícka organizácia Junge Union
Sídlo Klingelhöferstraße 8
10785 Berlín
Noviny Union
Farby Čierna, oranžová
Web www.cdu.de/

Society.svg Pozri aj Politický portál
Možno hľadáte článok Kresťansko-demokratická únia Nemecka (NDR).

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (po nemecky Christlich Demokratische Union Deutschlands), skratka CDU je najväčšia konzervatívna politická strana v Nemecku.

V Bavorsku CDU nevyvíja činnosť, jej úlohu tu hrá Kresťanskosociálna únia (CSU). CDU na federálnej úrovni spolupracuje s CSU, hoci každá strana má svoju vlastnú štruktúru, v parlamente utvárajú spoločný klub. Ich kombinácia na federálnej úrovni sa obyčajne označuje CDU/CSU.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanskodemokratická únia od svojho vzniku v roku 1945 bola koncipovaná ako strana dvoch hlavných kresťanských konfesií (katolíkov a protestantov) pôsobiacich na území Nemecka a hlásila sa k trom základným duchovným prúdom a tradíciám: kresťanskosociálnemu, liberálnemu a konzervatívnemu. Pôvodne pôsobila iba v oblastiach západnej okupačnej zóny. Prioritne sa zameriavala na aktivity v jednotlivých regiónoch, postupne sa jej však podarilo vybudovať pomerne široko organizovanú skupinovú základňu.

V roku 1949 CDU vyhrala prvé voľby v Nemeckej spolkovej republike a so ziskom 31% hlasov sa stala najsilnejšou politickou stranou a jej vtedajší líder Konrad Adenauer sa stal prvým spolkovým kancelárom. V rokoch jeho vlády (19491963) bola CDU vládnucou stranou a dokonca v roku 1957 v koalícii s FDP získala absolútnu väčšinu všetkých hlasov voličov. V roku 1969 bola nútená prejsť do opozície, keď ju vystriedala koalícia SPD a FDP. Do čela politiky sa opäť vrátila v roku 1982 a pod vedením Helmuta Kohla zotrvala v tejto pozícií nasledujúcich 17 rokov.

Po zjednotení Nemecka začala pôsobiť na celom území štátu a dokonca v nových spolkových krajinách bola najsilnejšou politickou stranou. Voľby v roku 1998 však znamenali zásadnú zmenu postavenia CDU a výraznú stratu jej pozícií. Nedokázala si udržať voličskú podporu najmä medzi robotníkmi a tiež nebola schopná aktivizovať vlastných voličov. V súčasnosti má približne 800 000 individuálnych i kolektívnych členov.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V posledných parlamentných voľbách 18. septembra 2005 zvíťazila CDU/CSU so ziskom 40,8 % hlasov tesne pred dovtedy vládnucou SPD, ktorá získala 38,4 % hlasov. Rozloženie síl bolo také tesné, že obe strany sa rozhodli uzavrieť veľkú koalíciu na čele s predsedníčkou CDU Angelou Merkelovou.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

CDU kladie hlavný dôraz na činnosť straníckych organizácií v jednotlivých spolkových krajinách, ktoré si zachovávajú výraznú autonómiu, čo vyplýva i zo samotného názvu únia. Popri krajinských zväzoch v CDU pôsobia i tzv. stranícke združenia ako napr. Únia mládeže, Únia žien, Únia seniorov, Kresťansko-demokratickí zamestnanci, Združenie stredného stavu a hospodárske združenie, komunálne politické združenie a Stredonemecké združenie. Tieto združenia sú vlastne kolektívnymi členmi strany zjednotené kresťanským učením.

CDU nepatrí k masovým stranám a jej elektorát zasahuje do všetkých vrstiev spoločnosti. Tvoria ho podnikatelia, vysoké kruhy administratívy, ale aj roľníci, robotníci, ženy v domácnosti, dôchodcovia či študenti. I napriek tomu, že CDU je otvorená všetkým konfesiám, najväčšiu podporu má medzi katolíkmi.

CDU patrí viac k ortodoxne konzervatívnym stranám. Vo svojom programe presadzuje ochranu súkromného vlastníctva a odmieta štátne zásahy. Presadzovanie sociálne trhového hospodárstva v politike CDU bolo namierené proti prejavom komunizmu. Nemá bezprostredný vzťah k cirkvám, ale podporuje kresťanské hodnoty, ktoré cirkvi vyzdvihujú (podpora rodiny v spoločnosti, odmietanie liberalizácie interrupcií, presadzovanie cirkevného školstva a pod.).

Tradičnými baštami CDU sú južné oblasti krajiny, hlavne vidiek a Porýnie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]