Lawrence Klein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Lawrence Klein
rod. Lawrence Robert Klein

Narodenie 14. september 1920
Boston, Massachusetts, USA
Úmrtie 20. október 2013 (93 rokov)
Gladwyne, Pensylvánia, USA
Známy vďaka Nobelova cena za ekonómiu
Alma mater University of California
Massachusetts Institute of Technology
Profesia ekonóm

Lawrence Robert Klein (* 14. september 1920, Omaha, Nebraska, USA - † 20. október 2013, Gladwyne, Pensylvánia) bol americký ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil v Omahe, v štáte Nebraska, rovnako ako jeho starší brat a mladšia sestra. Navštevoval verejnú školu v Omahe, kde získal základy z matematiky, angličtiny, cudzích jazykov a histórie.

Skúsenosti z dospievania počas Veľkej hospodárskej krízy mal hlboký vplyv na jeho intelektuálnu a profesionálnu kariéru. Vysokoškolský život mu dal základ pre pochopenie tejto skúsenosti a rozvíjať tak určité analytické zručnosti pre riešenie dôležitých ekonomických aspektov tejto éry. Ďalšie dva kroky v jeho vzdelávaní a kariérneho rozvoja však boli zásadné. Možnosť študovať na M.I.T. pod stúpajúcou hviezdou tohto obdobia – Paul A. Samuelson bol preňho neopísateľný zážitok. Po dokončení jeho diplomovej práce bolo ďalším dôležitým krokom pripojenie sa k ekonomickému tímu na Univerzite Cowles Commission v Chicagu. V Chicagu sa pohyboval medzi ozajstnými hviezdami ako: Trygve Haavelmo, Tjalling Koopmans, Theodore Anderson, Leonid Hurwicz, Herman Rubin, Kenneth Arrow, Don Patinkin, Herman Chernoff, Herbert Simon a ostatnými. Na univerzite sa zoznámil a vzal si Soniu Adelsonovú, jeho druhú manželku. Leto roku 1947 strávil v Ottawe, kde sa zúčastnil stavať prvú z radu ekonometrických modelov pre kanadskú vládu. Keď sa vrátil do Ameriky na jeseň 1948, pridal sa k personálu Národného úradu pre ekonomický výskum na pozvanie Arthura Burnsa na post doktorský grant. na post doktorský grant.

V roku 1980 získal Nobelovú cenu za konštrukciu ekonomických kojunkturálnych modelov a ich použitie pri analýzach hospodárskej politiky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]