Milton Friedman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Milton Friedman
Milton Friedman
významný ekonóm 20. storočia

Narodenie 31. júl 1912
Brooklyn, New York, USA
Úmrtie 16. november 2006 (94 rokov)
San Francisco, Kalifornia, USA
Národnosť americká
Alma mater University of Chicago (M.A.)
Columbia University in the City of New York (Ph.D.) 1946
Rutgers University (B.A.) 1932
Nositeľ Nobelovej ceny

Milton Friedman (* 31. júl 1912, Brooklyn, New York – † 16. november 2006, San Francisco, Kalifornia) bol americký ekonóm, štatistik, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Spolu s Keynesom bol najznámejší ekonóm 20. storočia. Značne ovplyvnil hospodársku politiku USA a iných štátov po roku 1980.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Bol to liberál (v podstate predstaviteľ tzv. kapitalizmu laissez-faire), predstaviteľ tzv. chicagskej školy, monetarizmu, oponent raného keynesovstva (kritizoval ignorovanie peňazí ako faktora v raných keynesovských modeloch, odmietal možnosť stimulácie ekonomiky fiškálnou politikou, zaviedol pojem prirodzenej nezamestnanosti). Obhajoval čistý floating (plávajúci kurz meny), presadzoval zápornú daň. Zaoberal sa infláciou a rastom miezd. K najvýznamnejším patrí jeho (mnohými ekonómami kritizovaná) štúdia o dôležitosti peňazí pri vysvetľovaní inflácie a jeho štúdie zaoberajúce sa časovými oneskoreniami vo všetkých typoch hospodárskej politiky.

Študoval matematiku na Rutgers University a neskôr ekonómiu na univerzite v Chicagu. V roku 1935 pracoval vo Washingtone na príprave rozsiahlej štúdie o rozpočtoch spotrebiteľov. V rokoch 19411943 pracoval na ministerstve financií, kde sa zaoberal daňovou politikou vojnového obdobia, pracoval ako matematický štatistik, venoval sa problémom návrhov zbraní, experimentom v metalurgii a vojnovej taktike. Na jeseň roku 1950 pôsobil ako konzultant agentúry vlády Spojených štátov, ktorá realizovala plnenie Marshallovho plánu.

Nobelovu cenu za ekonómiu získal v roku 1976 za výsledky v oblasti analýzy spotreby, histórie a teórie peňazí a za predvedenie zložitosti stabilizačnej politiky.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

K jeho najznámejším dielam patria napríklad:

  • Za všetkým hľadaj peniaze (Money Mischief) - 1992
  • Kapitalizmus a sloboda (Capitalism and Freedom) - 1962
  • Sloboda voľby  (Free to Choose) - 1990 - napísal ju spoločne so svojou ženou Rose Friedmanovou

Napísal tiež slávny text pojednávajúci o metóde ekonomickej vedy - Metodológia pozitívnej ekonómie, známy je taktiež vďaka Liberálnemu inštitútu. Platnosť teórie overí len totožnosť s realitou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]