Lidl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
LOGO
Lidl v Európe

Lidl je nemecká sieť diskontných predajní, ktorá pôsobí vo viacerých štátoch Európy. Zaoberá sa predajom hlavne potravinárskeho a spotrebného tovaru.

História a súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Skupinu Lidl Stiftung & Co. KG oficiálne založili v roku 1973 v Nemeckom meste Neckarsulm, kde sídli dodnes. Zakladateľ bol Dieter Schwarz, syn Josefa Schwarza. Prvá diskontná predajňa sa nachádzala v nemeckom meste Ludwigshafen. Postupné rozširovanie viedlo k počtu až okolo 3100 predajní (stav z r. 2010) v Nemecku a ďalších tisícok predajní v rámci Európy. Na Slovensko sa skupina expandovala v roku 2004 otvorením svojich prvých 14 predajní. V roku 2014 má Lidl na Slovensku až 123 predajní, ktoré sa zásobujú z 2 logistických centier - z Nemšovej a Prešova. Patrí k prvej trojke najväčších obchodných reťazcov Slovenska, ktorú dotvára Tesco a Kaufland. Za ostatných desať rokov preinvestoval Lidl na Slovensku 420 miliónov € a v najbližších troch až piatich rokoch plánuje investície v rozsahu 100 miliónov €.[1] Patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku, keď dáva prácu 3 600 ľuďom

Lidl je súčasť nemeckej podnikateľskej skupiny Schwarz-Gruppe, ktorá prevádzkuje aj sieť supermarketov Kaufland. Obidva patria do "Top 10" sietí maloobchodných predajní potravín na nemeckom trhu. Obrat skupiny za rok 2012 predstavoval sumu 26,936mld. €. Celkový počet zamestnancov k roku 2012 predstavoval číslo 98.821.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]