Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji 1912

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji 1912 boli v poradí tretími majstrovstvami Európy v ľadovom hokeji. Uskutočnili sa v dňoch v dňoch 2.4. februára 1912Prahe. Kvôli problémom, ktoré sa vyskytli v záverečnom nedohranom stretnutí Čechy - Nemecko, boli ale dodatočne anulované. Majstrovstiev sa zúčastnili tri reprezentačná družstva: Čechy, Nemecko a Rakúsko (reprezentované tímom DEHG Praha). Hralo sa jednokolovým systémom každý s každým.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Zápasy ME 1912 sa odohrali na prírodnom ľade tréningového ihriska futbalistov SK Slavia na Letnej. Na úvod sa v piatok 2. februára predstavili domáce Čechy proti Rakúsku, ktoré bolo tiež v Prahe prakticky doma, keďže ho reprezentoval tým DEHG Praha. Obhajcovia titulu Česi zvíťazili suverénne 5:0. Keďže nasledujúci deň Nemci vyhrali s Rakúskom "len" 4:1, v záverečnom rozhodujúcom stretnutí v nedeľu 4. februára stačila domácim Čechom k obhajobe titulu aj remíza. V tomto stretnutí však nastali problémy s prírodným ľadom, spôsobené nočným odmäkom. Na mnohých miestach boli jamky s vodou. Česi viedli v druhom polčase 2:1. Nemci vyrovnali, pre posunutú bránu však gól nebol uznaný. Nemci na znak protestu odišli z ľadu. Usporiadatelia im napokon gól dodatočne uznali. Zápas, aj keď dohraný nebol, sa považoval za ukončený. Vďaka lepšiemu skóre sa majstrami Európy stali Česi. Nemci podali proti výsledku protest, ktorý im kongres IIHF v Bruseli v marci 1912 uznal a nariadil opakovaný zápas. Ten sa mal odohrať v budúcej sezóne, ale nikdy sa neodohral. Ďalší kongres IIHF výsledky ME v Prahe anuloval. A to nielen z dôvodu neuskutočnenia opakovaného stretnutia Čechy - Nemecko, ale údajne aj kvôli neoprávnenému štartu Rakúska, ktoré v čase ME nebolo ešte členom IIHF. Stalo sa ním až na spomínanom kongrese v Bruseli.

Výsledky a tabuľka[upraviť | upraviť zdroj]

Dátum Súper 1 Súper 2 Výsledok  Polčasy
Piatok 2. februára 1912 Bohemia Čechy Flag of the Habsburg Monarchy.svg Rakúsko  5 – 0  (2 – 0, 3 – 0) 
Sobota 3. februára 1912  Nemecká ríša Nemecko  Flag of the Habsburg Monarchy.svg Rakúsko  4 – 1  (2 – 0, 2 – 1)
Nedeľa 4. februára 1912  Bohemia Čechy Nemecká ríša Nemecko   2 – 2 *  (1 – 1, 1 – 1)

 * Zápas Čechy – Nemecko sa v skutočnosti nedohral, oficiálne je však považovaný za ukončený.


Konečná tabuľkamajstrovstvá boli anulované:

BOH GER AUT V R P Skóre B
1. Bohemia Čechy *** 2:2 5:0 1 1 0 7:2 3
2. Nemecká ríša Nemecko 2:2 *** 4:1 1 1 0 6:3 3
3. Flag of the Habsburg Monarchy.svg Rakúsko 0:5 1:4 *** 0 0 2 1:9 0

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji
Predchádza: 2. - 4. február 1912 Nasleduje:
Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji 1911 Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji 1912 Majstrovstvá Európy v ľadovom hokeji 1913