Mohyla v Očkove

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mohyla v Očkove
národná kultúrna pamiatka
Expozícia mohyly v Očkove
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trenčiansky kraj
Okres Nové Mesto nad Váhom
Obec Očkov
Súradnice 48°39′37″S 17°45′29″V / 48,660278°S 17,758056°V / 48.660278; 17.758056
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
ÚZPF[1]
 - číslo 304-1289/1
 - dátum zápisu 26. 9. 1963
Wikimedia Commons: Tomb in Očkov
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Mohyla v Očkove je archeologické nálezisko náčelníckej mohyly z mladej bronzovej doby. Nachádza sa pri ceste č. 504 pri obci Očkov v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Nálezisko Očkov patrí k najvýznamnejším objavom slovenskej archeológie na strednom Považí. V rokoch 1953, 1955, 1958 a 1959 tu odkryli pracovníci Archeologického ústavu SAV mohylu náčelníka z mladšej bronzovej doby a popolnicové pohrebisko z mladej rímskej doby.

V mohyle bol pochovaný pravdepodobne v 12. storočí pred Kr. príslušník, azda knieža, tzv. velatickej kultúry. Ľud tejto kultúry obýval územie dolného Rakúska, západného Maďarska a juhozápadného Slovenska. Mohyla v Očkove z obdobia velatickej kultúry bola prvým objavom svojho druhu.

Svojim významom ďaleko presahuje rámec Slovenska. V objekte je rekonštruovaný odkryv hrobovej komory na základe nálezových okolností. Mŕtveho položili na hranicu o priemere asi 10 m v slávnostnom odeve spolu s bronzovými a zlatými šperkami. Na hranicu poukladali nádoby s tekutou a mäsitou potravou. Vedúce vojenské postavenie mŕtveho vo vtedajšej spoločnosti symbolizuje meč, kopija, štít, konský postroj. Na mieste spáleniska vykopali obdĺžnikovú etážovú hrobovú komoru, ktorej dno i spodné steny boli vydrevené. Na podlahu po zhrnutí zvyškov pôvodnej hranice rozmiestnili nádoby. Hrobovú komoru potom pokryli sedlovitou strechou, ktorú podopierali drevené koly. Na strechu poukladali ďalšie milodary, bronzové a hlinené nádoby. V niektorých z nich sa nachádzala tekutá potrava, v iných boli nedohorené ľudské kosti - pravdepodobne pozostatky ľudských obetí pri úmrtí náčelníka. Na strechu naniesli vrstvu spraše striedavo s vrstvami kameňa. Na kamenné jadro navrstvili zeminu. Okraj dobudovaného celku spevnili kamenným vencom s priemerom 25 m.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pamiatkový objekt – podrobnosti [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2019-07-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Použité zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • informačná tabuľa v lokalite mohyly, prístup: 27.07.2010