Nazareth (skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nazareth
Nazareth 2009
Nazareth 2009
Základné informácie
Pôvod Spojené kráľovstvoŠkótskoDunfermline, Škótsko
Žáner(-re) Hard rock, rock, rock and roll
Pôsobenie 1968–súčasnosť
Vydavateľstvá Eagle
Webstránka www.nazarethdirect.co.uk
Členovia skupiny:
Linton Osborne
Jimmy Murrison
Pete Agnew
Lee Agnew
Bývalí členovia
Manny Charlton
Darrell Sweet
Zal Cleminson
Billy Rankin
John Locke
Ronnie Leahy
Dan McCafferty

Nazareth je rocková skupina, ktorá vznikla v škótskom Dunfermline na konci roku 1968.

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

O tri roky skupina debutovala rovnomenným albumom. Prvé výraznejšie úspechy kapela dosiahla po vydaní tretieho albumu Razamanaz, ktorý obsahoval single "Broken Down Angel" a „Bad Bad Boy“. Tento album a nasledujúce dva albumy produkoval Roger Glover, člen skupiny Deep Purple.

Medzinárodne uznávanou skupinou sa Nazareth stali až po vydaní albumu Hair of the Dog, ktorý vyšiel v apríli 1977. Len v USA sa z tohto albumu s ojedinelým chrapľavým hlasom Dana McCaffertyho predalo viac ako dva milióny kópií. Zásluhu na tom mala prepracovaná verzia skladby skupiny Everly Brothers „Love Hurts“ (vydaná na americkej verzii namiesto balady "Guilty) a titulná vypaľovačka „Hair of the Dog“. Niekoľko rokov pred ich nahrávkou cover verzie Love Hurts, bola nahratá táto jedinečná pieseń ako duet Grahama Parsonsa a Emmylou Harris.

Svoj úspech podporili Nazareth aj koncertnými šnúrami po USA, Kanade a Nemecku.

V polovici 70. rokov sa Nazareth takmer natrvalo presídlili do Kanady. Istý čas mala skupina existenčné problémy, pretože manažér jej ušiel aj s peniazmi a zanechal ich bez nahrávacej zmluvy. Túto ťaživú situáciu neuniesol John Locke, ktorý od skupiny odišiel.

Osadenstvo skupiny sa niekoľkokrát menilo. Nakoniec dostatočne zohraná pätica v roku 1998 vydala k svojmu tridsaťročnému jubileu úspešný album Boogaloo so singlom „Light Comes Down“ a začala sa aspoň čiastočne vracať na stránky hudobných časopisov a do playlistov rockovo zameraných rádií.

30. apríla 1999 sa bubeník Darrell Sweet začal sťažovať na srdečné bolesti a celkovú slabosť. Neskôr upadol do bezvedomia a zomrel na infarkt.

Začiatkom septembra 2013 oznámil Dan McCafferty, legendárny frontman svoj odchod zo skupiny Nazareth z vážnych zdravotných dôvodov.

Zloženie skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Nazareth mají nového zpěváka

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]