Ozbrojené sily

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anglická kráľovská čestná stráž

Ozbrojené sily sú súhrn všetkých ozbrojených zložiek štátu, prípadne aj iných štátnych ozbrojených organizácií, do ktorých občania vstupujú dobrovoľne, alebo sú povolávaní podľa zákona. Ich výstavba a príprava na vedenie ozbrojeného zápasu je predmetom teórie výstavby ozbrojených síl a ich prípravy na vedenie ozbrojeného zápasu, ktorá tvorí jednu zo zložiek súčasnej vojenskej vedy.

Z hľadiska ženevských konvencii je základnou vlastnosťou ozbrojených síl, že sú prostredníctvom svojho veliteľa zodpovedné vláde, resp. orgánu, bojujúcej strany. Do ozbrojených síl môžu byť zahrnuté aj niektoré zložky udržujúce verejný poriadok (napr. polícia). Z hľadiska ženevských konvencií nezahŕňajú ozbrojené sily len pravidelnú armádu, dobrovoľnícke pomocné jednotky ale napr. aj partizánske jednotky[1].

V mnohých krajinách sa ozbrojené sily delia na pozemné, vzdušné a námorné. Pre jednotlivé krajiny sú však typické špecifiká. Ozbrojené sily Slovenskej republiky (od roku 2002) sa napríklad členia na Pozemné, Vzdušné sily a Sily výcviku a podpory.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jukl, M. Ženevské úmluvy a dodatkové protokoly (stručný přehled) [online]. Praha : Český červený kříž, 2005, [cit. 2013-03-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.