Potápka malá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Potápka hnedá
Potápka hnedá
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Vtáky Aves
Podtrieda (subclassis) Pravé vtáky Ornithurae
Nadrad (superordo) Letce Neognathae
Rad (ordo) Potápky Podicipediformes
Čeľaď (familia) Potápkovité Podicipedidae
Rod (genus) Potápka Tachybaptus
Druh (species) Potápka hnedá T. ruficollis
Vedecký názov
Tachybaptus ruficollis
Pallas, 1764
Synonymá:
Podiceps ruficollis, potápka malá
Rozšírenie potápky hnedej
Rozšírenie potápky hnedej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Potápka hnedá alebo potápka malá (Tachybaptus ruficollis) je najmenšia potápka z čeľade potápkovitých žijúca na území Slovenska. Má zavalitý vzhľad s krátkym krkom. Počas párenia má gaštanovo hnedý krk a jasne žlté kútiky zobáku, inak je prevažne svetlo hrdzavá. Obidve pohlavia vyzerajú rovnako. Mláďatá sú takmer celé čierne s nezreteľnými pozdĺžnymi pruhmi.

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vábení nápadné neustávajúce trylky obidvoch partnerov (opakuje sa sloha bibibibi), obidvaja partneri plávajú oproti sebe a potom sa ponoria.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Potápka hnedá žije iba na vodných plochách, rybníkoch a jazerách. Hniezdi v apríli až júli dvakrát ročne. Hniezdo je plávajúca kôpka vodných rastlín. Samica znáša 5 – 6 bielych, neskôr hnedých vajec, nekŕmivé mláďatá sa podobne ako pri ostatných potápkach schovávajú na chrbtoch rodičov. Živí sa najmä hmyzom, menej už mäkkýšmi, v zime aj rybkami.

Potápka hnedá je čiastočne sťahovavý vták, často prezimuje u nás na nezamrzajúcich vodných plochách, ale zvyčajne prezimuje v južnej Európe.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]